-
- •12 maj 2017 12:57
Trwają prace nad wprowadzeniem nowych przepisów, by akta pracownicze mogły być przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej - ujawnia Agnieszka Lechman-Filipiak, partner w DLA Piper.

- Prawo pracy nie nadąża za zmianami na rynku pracy i nowymi technologiami. Choć dużo już zostało w tym aspekcie zrobione - szczególnie w tych kwestiach, które są zachętą dla pracowników i dają możliwość wykonywania pracy np. przez niepełnosprawnych - to nadal pozostaje wiele do zrobienia - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak.
W Wielkiej Brytanii istnieje np. możliwość sprzedawania czy kupowania urlopów.
- Pracownik z brytyjskiej firmy zapytał mnie, czy jest w Polsce możliwość kupowania urlopu. Chodzi o to, że można urlop zamienić na wypłatę lub zapłacić za dodatkowe dni wolne. To może jest potrzebne, a w Polsce tego nie ma - podaje przykład Lechman-Filipiak.
Problem stanowią także akta pracownicze, które pracodawcy mają obowiązek przechowywania w formie papierowej.
- Akta pracownicze nadal trzeba przechowywać w formie papierowej, jest oczywiście możliwość posiadania ich w formie elektronicznej, ale niestety jednocześnie musi być forma papierowa - mówi.
Jednak, jak ujawnia, niebawem to się może zmienić
- Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowych przepisów, by akta pracownicze mogły być przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej. Nowy przepis miał być wprowadzony w przyszłym roku, jednak prace nad nim potrwają z pewnością dłużej - ujawnia Lechman-Filipiak.
Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Pracownik i pracodawca wobec technologii przyszłości" na Europejskim Kongresie Gospodarczym.



KOMENTARZE (2)