Broszury, tablice informacyjne, szkolenia z pierwszej pomocy – firmy produkcyjne robią, co mogą, by przypomnieć pracownikom zasady BHP. Ciekawą koncepcję dbania o bezpieczeństwo wdrożyła huta Ardagh Glass, której pracownicy opracowali grę planszową.
-
- •27 maj 2019 12:31

- Liczba wypadków przy pracy spada - pracodawcy inwestują w poprawę bezpieczeństwa w fabrykach.
- Ciekawy sposób na przypomnienie kolejnych zagrożeń w codziennej pracy w hucie znaleźli pracownicy Ardagh Glass, którzy stworzyli grę planszową „Misja bezpieczny hutnik”.
- Są również firmy (PGG, PGNiG), które wykorzystują wirtualną rzeczywistość podczas szkoleń z zakresu BHP.
Polskie zakłady pracy są coraz bardziej bezpieczne – tak wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., w którym zgłoszono ponad 84 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 4,6 proc. mniej niż w ub. roku. Zmniejszyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1 tys. osób pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,84 w 2017 r. do 6,37 w roku ubiegłym.
Tendencje spadkowe nie powinny jednak osłabiać czujności kadr menedżerskich, szczególnie zaś w regionach, gdzie wskaźnik wypadkowości jest najwyższy (po 7,88 w woj. wielkopolskim I dolnośląskim, 7,59 w woj. warmińsko-mazurskim) oraz wśród pracowników najbardziej narażonych branż, jak: górnictwo i wydobywanie, przetwórstwo przemysłowe czy transport i magazynowanie itd.
Gra planszowa przełamuje rutynę
Ciekawy sposób na przypomnienie kolejnych zagrożeń w codziennej pracy w hucie znaleźli pracownicy Ardagh Glass, którzy stworzyli grę planszową „Misja bezpieczny hutnik”. Gra polega na przejściu przez cały proces produkcyjny w hucie szkła, unikając przy tym wszelkich zagrożeń. Głównym tematem gry jest BHP, ale ponieważ akcja dzieje się w hucie szkła pojawiają się ciekawostki dotyczące tego materiału oraz ochrony środowiska.

Co ciekawe „Misja bezpieczny hutnik” została w całości stworzona przez pracowników Ardagh Glass. Pomysłodawcą gry jest Lucie Pszonkova, kierownik działu administracji sprzedaży - prywatnie mama czwórki pociech, które jako pierwsze testowały grę. W zespole opracowującym znalazł się również inspektor ds. BHP, specjalista ds. kreowania wizerunku pracodawcy oraz specjalista ds. szkoleń i rozwoju.


KOMENTARZE (6)