Dziś Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością to jedna z najbardziej defaworyzowanych grup na rynku pracy. 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziś Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 maj 2015 15:16


Według najświeższych danych Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2014 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w Polsce wyniósł 23,7 proc., podczas gdy osób w pełni sprawnych – 66,3 proc. To pokazuje, w jak wielkim stopniu ta grupa zawodowa wciąż stanowi niewykorzystany potencjał naszego rynku pracy.

Pracownicy z niepełnosprawnością codziennie zmagają się z różnymi przeszkodami i trudnościami. To nie tylko bariery architektoniczne (np. brak podjazdów dla wózków czy niedostosowanie miejsca pracy do potrzeb pracownika z orzeczeniem), ale przede wszystkim bariery mentalne – negatywne stereotypy czy różnego rodzaju obawy (np. przed mniejszą efektywnością czy roszczeniową postawą zatrudnionego niepełnosprawnego), a także niewiedza pracodawcy (np. w kwestii przepisów prawnych).

Czytaj też: Niepełnosprawni na rynku pracy zagrożeni: Może zniknąć 30 tys. miejsc pracy

Obawy niepełnosprawnych

Napotykane bariery mogą wywołać u pracowników lęk przed zadeklarowaniem swojej niepełnosprawności. Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec 2014 roku przez grupę Job (Upright Group), najwięcej, bo aż 61 proc. ankietowanych osób z niepełnosprawnością za główny powód ukrywania informacji o swojej niepełnosprawności uznało obawę przed negatywną reakcją przełożonych i współpracowników.

– Musimy pamiętać, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna. Ma ona wiele wymiarów innych niż najbardziej oczywista niepełnosprawność ruchowa czy sensoryczna (tj. dysfunkcje wzroku i słuchu). Są to również przykładowo choćby choroby układu oddechowego i krążenia czy choroby neurologiczne. Przy odpowiednim przygotowaniu miejsca i cyklu pracy tak naprawdę nie przeszkadza ona osobie z niepełnosprawnością w efektywnym wykonywaniu swoich obowiązków – podkreśla Dorota Piotrowska, menedżer sprzedaży i rozwoju w Job Trainings z grupy Job.

Czytaj też: Dlaczego w urzędach pracuje tak mało niepełnosprawnych?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.