Dziennikarze już nie wejdą do Sejmu?

• Marszałek Sejmu chce ograniczenia możliwości kontaktów dziennikarzy i posłów.
• PO nie zgadza się na ten pomysł. Wystosowała do marszałka pismo w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziennikarze już nie wejdą do Sejmu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 mar 2016 15:44


Marszałek Sejmu Marek Kuchciński chce ograniczenia możliwości kontaktów dziennikarzy i posłów - oświadczył w środę (30 marca) szef klubu PO Sławomir Neumann. Zwrócił się z apelem do marszałka o wycofanie się z pomysłów ograniczania pracy dziennikarzy w Sejmie.

W zeszłym tygodniu "Rzeczpospolita" napisała, że marszałek planuje przenieść dziennikarzy z korytarza głównego Sejmu do pomieszczeń, które obecnie zajmuje Straż Marszałkowska. Według "Rz", oznacza to, że media nie będą mogły "już poruszać się po korytarzach Sejmu, co obecnie robią niemal bez ograniczeń". W dodatku - twierdzi gazeta - "będą skazani na nagrywanie tylko tych posłów, którzy się do nich pofatygują".

"Rz" przypomniała też, że w grudniu ubiegłego roku marszałek Sejmu zakazał operatorom kamer i fotoreporterom wstępu do kuluarów, czyli korytarza okalającego salę obrad; z kolei 11 stycznia weszło w życie zarządzenie, które zamknęło kuluary dla wszystkich dziennikarzy. Zagrodzono też wejścia do korytarza, przy którym znajdują się gabinety marszałka i jego zastępców.

Czytaj też: Prawo powinno lepiej definiować zawód dziennikarza, aby chronić jego tajemnicę zawodową

Neumann mówił na konferencji prasowej, że sprawa kolejnych ograniczeń dla dziennikarzy na Wiejskiej była omawiana na środowym posiedzeniu Konwentu Seniorów. Według szefa klubu PO marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował posłów, że zbiera informacje na temat tego jak wygląda praca dziennikarzy w parlamentach innych krajów europejskich, także w europarlamencie. "(Kuchciński) ma rzeczywiście plan i jest zdeterminowany, żeby przeprowadzić zmiany, które ograniczą dostęp dziennikarzy do posłów i posłów do dziennikarzy" - powiedział Neumann.

Oświadczył, że Platforma nie zgadza się na takie pomysły, dlatego też wystosował do marszałka Sejmu pismo w tej sprawie. "Uważamy, że dorobkiem polskiego parlamentaryzmu jest dość swobodny dostęp dziennikarzy do polityków i polityków do dziennikarzy" - powiedział szef klubu PO.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.