PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dzień wolny za Święto Trzech Króli. Czy i jak należy udzielić go pracownikom?

Już w tym tygodniu Święto Trzech Króli, które w nowo rozpoczętym roku 2018 wypada w sobotę. Dla pracodawców oznacza to więc konieczność zmierzenia się z obowiązkiem zapewnienia pracownikom innego dnia wolnego w ciągu bieżącego okresu rozliczeniowego.

Dzień wolny za Święto Trzech Króli. Czy i jak należy udzielić go pracownikom?
Przy wyznaczaniu dodatkowego dnia wolnego za sobotę 6 stycznia pracodawca powinien pamiętać o jednej zasadzie – dzień wolny musi przypadać w przyjętym u danego pracodawcy okresie rozliczeniowym. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

• Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

• Dotyczy to jednak wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje również pracownikowi w sytuacji, gdy świąteczna sobota jest dla niego przeciętnym dniem pracy.

Zgodnie z treścią art. 130 § 2 Kodeksu pracy (dalej jako k.p.) każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Na tej podstawie może jednak pojawić się pytanie, co w sytuacji gdy święto przypada w dniu, który jest dla pracownika dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a więc na przykład w sobotę?

W takim przypadku mamy bowiem do czynienia ze zbiegiem dwóch podstaw do uznania takiego dnia za dzień wolny od pracy, tj. święta, które zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy jest dniem wolnym od pracy oraz dnia wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W tej sytuacji pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi innego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym. Pracownik musi bowiem mieć możliwość skorzystania zarówno z dnia wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (sobota), jak i z dnia wolnego z tytułu święta.

Wolne za święto nie dla wszystkich

Należy pamiętać, że konstrukcja obniżenia wymiaru czasu pracy z art. 130 § 2 k.p. dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie znajdzie ona zatem zastosowania w stosunku do zlecenioborców czy osób świadczących pracę na podstawie innej umowy cywilnoprawnej (o ile wewnątrzzakładowe akty prawne u danego pracodawcy nie stanowią inaczej). Nie ma natomiast znaczenia, czy pracownik zatrudniony jest w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy. Istotne jest jedynie, czy pracuje on przez 5 dni w tygodniu. W przypadku bowiem, gdy liczba dni pracy pracownika w tygodniu jest ograniczona (a więc pracuje np. od poniedziałku do środy) nie ma potrzeby zapewniania mu innego dnia wolnego, gdyż święto przypadające w dniu, który jest dla niego dniem wolnym od pracy (w tym przypadku w sobotę), nie wpływa na jego wymiar pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień wolny za Święto Trzech Króli. Czy i jak należy udzielić go pracownikom?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.