PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dzień wolny za Boże Narodzenie i nowy rok wypadające w sobotę. Kiedy można odebrać?

W najbliższym czasie pracownicy dwukrotnie będą odbierać dni wolne za święta przypadające w sobotę. Po raz pierwszy, za pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), po raz drugi za 1 stycznia. Kiedy mogą odebrać dni wolne za pracę w sobotę i czy ewentualne chorobowe pozbawi ich takiego prawa?

Dzień wolny za Boże Narodzenie i nowy rok wypadające w sobotę. Kiedy można odebrać?
Pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypadnie w tym roku w sobotę (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA
  • Kodeks Pracy mówi, że każde święto „występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Taka sytuacja wystąpi niebawem dwukrotnie.
  • W sobotę przypadać będzie pierwszy dzień Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Pracownikom należeć się będą z tego tytułu dni wolne w innym terminie.
  • Trzeba pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W części instytucji publicznych piątek, 12 listopada, był dniem wolnym od pracy. Niektórzy z tamtejszych pracowników odpracowali go wcześniej, inni zaś dostali wolne na mocy np. zarządzenia burmistrza, czy prezydenta miasta, którzy właśnie 12 listopada wskazali jako termin odebrania przysługującego dnia wolnego za przypadający w sobotę pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia).

W tym roku sytuacja, gdy pracownikom należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę, wydarzy się jeszcze raz. Po raz pierwszy miała miejsce przy okazji majówki – wówczas w sobotę wypadał 1 maja, który ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Po raz drugi taki układ kalendarza wystąpi w czasie Bożego Narodzenia – 25 grudnia, czyli pierwszy dzień świąt przypadnie właśnie w sobotę, co oznacza, że wszyscy pracownicy, dla których normalnie sobota jest dniem wolnym od pracy, będą musieli otrzymać od pracodawcy możliwość odebrania tego wolnego w innym terminie (w nowym roku święto przypadające w sobotę zdarzy się tylko raz i to od razu na samym początku - w sobotę przypadnie bowiem 1 stycznia). Wynika to wprost z art. 130 § 2 Kodeksu Pracy, który mówi, że każde święto „występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień wolny za Boże Narodzenie i nowy rok wypadające w sobotę. Kiedy można odebrać?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.