Dzień Bez Łapówki. Które zawody są najbardziej skorumpowane?

• 23 lutego z inicjatywy stowarzyszenia Normalne Państwo obchodzimy Dzień Bez Łapówki.
• Do nadużyć najczęściej dochodzi wśród pracowników administracji, służby zdrowia i budownictwa.
• Awangardą w dziedzinie walki o uczciwość w firmach jest stanowisko compliance officera - specjalisty od wewnętrznej walki z korupcją. W Polsce odpowiedzialność ta spoczywa głównie na działach HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Bez Łapówki. Które zawody są najbardziej skorumpowane?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 lut 2016 13:59


Według ostatniego badania TNS Polska (wrzesień 2015 r.) o bardzo częstym występowaniu korupcji w Polsce przekonanych jest 23 proc. badanych, a o raczej częstym - 44 proc. W 2007 r. było to odpowiednio 43 i 41 proc. respondentów.

– O częstym występowaniu korupcji w Polsce bardziej przeświadczeni są Polacy źle sytuowani od tych, którym się lepiej powodzi oraz osoby, których bliscy doświadczyli sytuacji korupcyjnej – podał ośrodek badawczy.

Źródło: Badanie EY na temat korupcji z biznesie na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. Źródło: Badanie EY na temat korupcji z biznesie na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce.
51 proc. badanych uważa, że w Polsce można załatwić sobie za pieniądze przyjęcie do pracy, 49 proc. wskazuje na możliwość uzyskania korzystnej decyzji w urzędzie gminy, przychylność gazet jest w Polsce możliwa do kupienia zdaniem 47 proc. Polaków, a według 41 proc. - dzięki łapówce można uzyskać korzystną decyzję w wysokim urzędzie państwowym.

36 proc. uznało, że dzięki korupcji możliwy jest korzystny wyrok sądu, 35 proc. wskazało na korzystny zapis ustawy sejmowej, a dla 30 proc. za łapówkę da się uzyskać nawet unieważnienie ślubu kościelnego.

Źródło: EY. Źródło: EY.

Zawody "podejrzane" o korupcję

Z badania wynika, że zwykle o częstą korupcję oskarżani są lekarze (tak uważa 65 proc. respondentów), sędziowie sportowi (59 proc.), posłowie (56 proc.), policjanci (55 proc.) oraz radni i urzędnicy samorządowi różnych szczebli. Kolejne miejsca zajmują urzędnicy ministerstw lub urzędów centralnych (48 proc.), urzędnicy wojewódzcy (47 proc.), urzędnicy powiatowi (45 proc.), prokuratorzy (44 proc.), sędziowie (43 proc.), urzędnicy urzędów skarbowych (41 proc.), urzędnicy bankowi (35 proc.) i nauczyciele (31 proc.).

83 proc. respondentów oświadczyło, że nie słyszeli o sytuacji, by ktoś z ich rodziny lub znajomych musiał dać łapówkę, aby załatwić jakąś sprawę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

– Systematycznie maleje odsetek osób, których znajomi lub rodzina doświadczyły sytuacji korupcji: 29 proc. w 2005 r., 20 proc. w 2007 roku, 11 proc. w 2015 r. – odnotował TNS Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

głupawe porównania 2016-02-25 00:20:07

gdyby tak zapytać w tych tematach o korupcję np w przemyśle spożywczym i rolnictwie przy przyznawaniu różnych profitów to na Śląsku poziom np 3% Małopolska 12% a na mazowszu 75% i wtedy ten cały cyrk wyglądałby inaczej