Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich poruszył problem "młodych naukowców", którzy zgodnie z zapisami ustawy o zasadach finansowania nauki nie mogą przekroczyć 35. roku życia. Jego zdaniem tak sformułowana definicja może dyskryminować osoby, które ten prób już przekroczyły.

- Zdaniem RPO, zapis ustawy opisujący definicję legalną „młodego naukowca” może mieć charakter dyskryminujący ze względu na zamieszczone w nim kryterium wieku.
- Bo poza spełnieniem warunku prowadzenia szeroko rozumianej działalności naukowej, "młody naukowiec" musi spełnić też drugi warunek - jego metrykalny wiek nie może przekroczyć 35 lat.
- Rzecznik apeluje do szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by rozważył zmianę definicji młodego naukowca.
- Uzależnienie przyznania statusu młodego naukowca od ściśle określonego wieku, prowadzi do nierównego traktowania osób, które przekroczyły wskazany próg z przyczyn, jakie nie powinny przesądzać o pozbawieniu ich możliwości wsparcia, z którego korzystają ich młodsi koledzy i koleżanki znajdujący się na podobnym etapie rozwoju kariery naukowej - czytamy w wystąpieniu skierowanym do ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
Jak wyjaśnia rzecznik, dyskryminacja ze względu na wiek ma miejsce wówczas, kiedy dana osoba, z powodu swojego wieku, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji.
Czytaj więcej: Rzecznicy Nauki w Terenie. Redakcja PulsHR dołączyła do akcji
- Analiza przepisu art. 2 pkt 19 ustawy o zasadach finansowania nauki prowadzi do wniosku, że definicja legalna „młodego naukowca” w niej zamieszczona zawiera element wieku, który ma charakter dyskryminujący w stosunku do osób, które z różnych przyczyn zdecydowały się w późniejszym wieku na rozpoczęcie kariery naukowej (np. zdecydowały się na rozpoczęcie studiów doktoranckich w okresie późniejszym niż etap następujący bezpośrednio po ukończeniu studiów magisterskich) - pisze RPO.
W jego opinii wiek metrykalny, w którym dana osoba rozpoczęła pracę naukową, nie może być wyznacznikiem różnicującym jej sytuację względem pozostałych osób ubiegających się o środki na badania, gdyż nie jest to cecha relewantna.


KOMENTARZE (0)