- jk
- •17 cze 2022 15:30
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w jednym ze sklepów Kauflandu, z której wynika, że w sieci dochodziło do dyskryminacji pracowników, korzystających z uprawnień rodzicielskich. Sieć z kolei podkreśla, że wynagrodzenie "nie jest zależne od płci, a wyłącznie od kwalifikacji i doświadczenia, które osoba zatrudniona zdobywa, pracując na określonym stanowisku".

- W ocenie PIP w sieci Kaufland dochodziło do dyskryminacji pracowników, korzystających w uprawnień rodzicielskich.
- Kaufland podkreśla, że pismo skierowane przez PIP do przedstawicieli organizacji związkowej nie stanowi ostatecznego protokołu z kontroli przeprowadzonej w jednym z marketów Kaufland.
- Kaufland twierdzi także, że cały czas pozostaje otwarty na rozmowy ze związkowcami. Na dialog liczą także związkowcy, którzy zaznaczają, że są w kontakcie z zarządem spółki i czekają na decyzję.
Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza” poinformował o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w Kauflandzie. W ocenie inspektora pracy w sieci dochodziło do dyskryminacji pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich.
- W pierwszym z kontrolowanych marketów w Dęblinie inspekcja sprawdziła wynagrodzenia pracowników. Potwierdziły się nasze zarzuty. PIP krok po kroku sprawdzała: czy w wynagrodzeniach pracowników istnieje nierówność, z czego ona wynika, kiedy pracownice korzystały z urlopów rodzicielskich i jak przełożyło się to na wzrost ich wynagrodzenia. Wniosek z kontroli jest jasny - potwierdzenie dyskryminacji płacowej osób korzystających z uprawnień rodzicielskich - czytamy w komunikacie związkowców.
W czym dokładnie tkwi problem? Jak wyjaśniają związkowcy z "Jedności Pracowniczej", problemem jest model przyznawania podwyżek. Pomija on osoby nieobecne w pracy, także te przebywające na urlopach macierzyńskich.
Czytaj też: Dyskryminacja i mobbing w Kauflandzie. Według sieci związkowcy kłamią
- Gdy kobieta wraca do pracy po urlopie, nie uzyskuje wynagrodzenia tak samo wysokiego, jak gdyby była w pracy i obejmowały ją podwyżki. Nie dość, że wynagrodzenie to jest niższe, to jeszcze nigdy nie jest w stanie „dogonić” pozostałych osób. Przez fakt macierzyństwa kobieta trwale odstaje swoim wynagrodzeniem przez wiele lat od osób, które wykonują identyczną pracę - wyjaśniają związkowcy.
Stanowisko Kauflandu
Poprosiliśmy Kaufland o komentarz. W przesłanym do redakcji oświadczeniu sieć podkreśla, że wszyscy pracownicy "pracują na tych samych, ściśle określonych zasadach" - pracodawca sprzeciwia się jakiejkolwiek dyskryminacji.


Słowa kluczowe
- Kaufland
- Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza”
- dyskryminacja
- związki zawodowe
- pensje
- wynagrodzenia
- zarobki
- płace
KOMENTARZE (1)