PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dyskryminacja kobiet w Kauflandzie. Sieć zabiera głos w sprawie kontroli PIP

  • jk
  • 17 cze 2022 15:30

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w jednym ze sklepów Kauflandu, z której wynika, że w sieci dochodziło do dyskryminacji pracowników, korzystających z uprawnień rodzicielskich. Sieć z kolei podkreśla, że wynagrodzenie "nie jest zależne od płci, a wyłącznie od kwalifikacji i doświadczenia, które osoba zatrudniona zdobywa, pracując na określonym stanowisku".

Dyskryminacja kobiet w Kauflandzie. Sieć zabiera głos w sprawie kontroli PIP
W ocenie PIP w sieci Kaufland dochodziło do dyskryminacji pracowników, korzystających w uprawnień rodzicielskich (Fot. Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza”/Facebook)
REKLAMA
  • W ocenie PIP w sieci Kaufland dochodziło do dyskryminacji pracowników, korzystających w uprawnień rodzicielskich.
  • Kaufland podkreśla, że pismo skierowane przez PIP do przedstawicieli organizacji związkowej nie stanowi ostatecznego protokołu z kontroli przeprowadzonej w jednym z marketów Kaufland.
  • Kaufland twierdzi także, że cały czas pozostaje otwarty na rozmowy ze związkowcami. Na dialog liczą także związkowcy, którzy zaznaczają, że są w kontakcie z zarządem spółki i czekają na decyzję.

Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza” poinformował o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w Kauflandzie. W ocenie inspektora pracy w sieci dochodziło do dyskryminacji pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich.

- W pierwszym z kontrolowanych marketów w Dęblinie inspekcja sprawdziła wynagrodzenia pracowników. Potwierdziły się nasze zarzuty. PIP krok po kroku sprawdzała: czy w wynagrodzeniach pracowników istnieje nierówność, z czego ona wynika, kiedy pracownice korzystały z urlopów rodzicielskich i jak przełożyło się to na wzrost ich wynagrodzenia. Wniosek z kontroli jest jasny - potwierdzenie dyskryminacji płacowej osób korzystających z uprawnień rodzicielskich - czytamy w komunikacie związkowców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W czym dokładnie tkwi problem? Jak wyjaśniają związkowcy z "Jedności Pracowniczej", problemem jest model przyznawania podwyżek. Pomija on osoby nieobecne w pracy, także te przebywające na urlopach macierzyńskich.

Czytaj też: Dyskryminacja i mobbing w Kauflandzie. Według sieci związkowcy kłamią

- Gdy kobieta wraca do pracy po urlopie, nie uzyskuje wynagrodzenia tak samo wysokiego, jak gdyby była w pracy i obejmowały ją podwyżki. Nie dość, że wynagrodzenie to jest niższe, to jeszcze nigdy nie jest w stanie „dogonić” pozostałych osób. Przez fakt macierzyństwa kobieta trwale odstaje swoim wynagrodzeniem przez wiele lat od osób, które wykonują identyczną pracę - wyjaśniają związkowcy.

Stanowisko Kauflandu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyskryminacja kobiet w Kauflandzie. Sieć zabiera głos w sprawie kontroli PIP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA