PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dyrektorzy w Foxconn podejrzani o zatrudnianie nastolatków. Stracili pracę

Podwykonawca Amazona - Foxconn - zwolnił dwóch dyrektorów fabryki w Hengyang po podejrzeniach nielegalnego zatrudniania nastoletnich stażystów i naruszania prawa pracy. Także menedżerowie odpowiedzialni za stażystów zostali ukarani.

  • Autor: PAP/KDS
  • 9 sie 2019 15:47
Dyrektorzy w Foxconn podejrzani o zatrudnianie nastolatków. Stracili pracę
Nie działaliśmy w pełnej zgodności ze wszystkimi prawami i regulacjami - przyznała firma. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Jak pisze agencja Bloomberga, w piątkowym oświadczeniu Foxconn (właściwie Hon Hai Precision Industry) poinformował o zwolnieniu dyrektora generalnego i dyrektora ds. zasobów ludzkich zakładu w mieście Hengyang.
  • Jest to wynik dwóch dochodzeń organizacji China Labor Watch (CLW), która w ubiegłym roku skrytykowała sposób zarzadzania w fabryce wytwarzającej inteligentne głośniki Echo i czytniki Kindle dla firmy Amazon.
  • W 2018 r. organizacja non-profit z Nowego Jorku wskazała, że płace w zakładzie są zbyt niskie, by umożliwiać przyzwoity standard życia. Miał też w nadmiernym stopniu opierać się na pracownikach najemnych, w tym licealistach zatrudnionych na stażach, oraz przekraczać prawnie ustanowione limity nadgodzin.

- Amazon i Foxconn zapowiedziały, że warunki pracy w zakładzie ulegną poprawie - zaznaczyło CLW w oświadczeniu opublikowanym w czwartek. - Tymczasem nasze dochodzenie z 2019 r. wykryło, że warunki w fabryce Foxconnu nie poprawiły się, a uległy pogorszeniu - dodało stowarzyszenie,na podstawie zdobytych dokumentów.

W tym roku płace miały zostać zmniejszone o kolejne 16 proc. Pensje te są zbyt niskie, by zachęcić pracowników pełnoetatowych. CLW szacuje, że do zapełnienia 58 linii produkcyjnych w obecnym okresie wzmożonego montażu w zakładzie potrzeba ok. 7 tys. osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Firma ma więc nadrabiać braki kadrowe mocno polegając na pracy nawet 16-letnich stażystów ze szkół zawodowych, którzy często zmuszani są do nadgodzin i pracy na nocnej zmianie. Stażyści mieli według raportu CLW stanowić nawet 20 proc. całkowitej siły roboczej - o połowę więcej od prawnego limitu. Zanotowano tez przypadki przemocy fizycznej i słownej stosowane przez nauczycieli.

Cytowana przez CLW 17-letnia chińska uczennica wskazała, że nauczyciel poinformował ją, że rozpoczynający się w lipcu staż wymagać będzie od niej 40-godzin pracy w tygodniu. Kilka tygodni temu wymaganie to miało wzrosnąć do 60 godzin; gdy się poskarżyła, miała usłyszeć, że jeśli nie zgodzi się na nadgodziny, zagrożona może być jej promocja do następnej klasy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektorzy w Foxconn podejrzani o zatrudnianie nastolatków. Stracili pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA