PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dyrektorka przez pięć lat podsłuchiwała pracowników

 • Autor: PAP/KDS
 • 7 paź 2022 16:10

Kaliska prokuratura potwierdza, że była dyrektorka jest oskarżona o zamontowanie w szkole podsłuchów. To jest jeden z sześciu postawionych jej zarzutów – powiedział prokurator Marcin Kubiak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Dyrektorka przez pięć lat podsłuchiwała pracowników
Na korytarzach szkoły, w sekretariacie i gabinetach osób decyzyjnych zamontowano 11 podsłuchów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wszystkie zarzuty - jak wyjaśnił prokurator Kubiak - dotyczą przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego ze względu na funkcję, jaką podejrzana sprawowała w szkole.
 • Była dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Świętego Michała w Kaliszu jest też podejrzana o kradzież mienia szkoły i dokonania oszustw na szkodę miasta.
 • Sprawa ujrzała światło dzienne we wrześniu 2021 r. po objęciu stanowiska kierowniczego przez nową dyrektorkę. Dotychczasowa, która szefowała placówce przez ostatnie 20 lat, przegrała w konkursie i musiała odejść.

Od początku pracy nowej dyrektorki w szkole zaczęły się liczne kontrole. Anonimy wpłynęły m. in. do sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka, odpowiedzialnego w mieście za oświatę, kontrole miały doprowadzić do tego, by nowa dyrektorka zniechęciła się i zrezygnowała z kierowania szkołą. Nauczyciele i rodzice postanowili bronić nowej szefowej, przekazując zwierzchnikom oświatowym informacje o nieprawidłowościach ale tych, których miała dopuszczać się poprzednia a nie obecna dyrektor.

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek zarządził przeprowadzenie kontroli. Wyszło na jaw, że np. w okresie ferii zimowych i przerwy świątecznej była dyrektorka przydzieliła sobie 73 godziny zastępstw. Stwierdzono wypłacanie należności pracowniczych z naruszeniem przepisów prawa pracy, nieprawidłowe gospodarowanie środkami publicznymi, niedostateczną kontrolę zarządczą, prowadzenie dokumentacji księgowej z naruszeniem przepisów o rachunkowości oraz nieprawidłowe gospodarowanie środkami socjalnymi - przekazał Kulawinek.

Czytaj więcej: 35 godzin pracy za tę samą pensję. Pomysł podzielił pracowników i pracodawców

Z wynikami zapoznano Prokuraturę Rejonową w Kaliszu, która przedstawiła podejrzanej łącznie sześć zarzutów.

Okazało się, że na korytarzach szkoły, w sekretariacie i gabinetach osób decyzyjnych zamontowano 11 podsłuchów. Urządzenia były ukryte w kamerach monitoringu od listopada 2016 r. do końca sierpnia 2021 r. Można było nimi zarządzać, będąc poza murami szkoły, siedząc w domu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dyrektorka przez pięć lat podsłuchiwała pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Amen 2022-10-10 08:39:11

  Znam takie przypadki podsłuchów w placówkach budżetu państwa - były zgłaszane do organów ścigania i ... umarzane w 2016 i 2017 r. Sprawy umarzano a osoba odpowiedzialna za zakładanie podsłuchów ... awansowana była. A to Polska właśnie.

 • Jan 2022-10-09 17:19:31

  To teraz bardzo popularne W WIĘKSZOŚCI przełożeni podsłuchują pracowników ALE DZIAŁA TO TEŻ W DRUGĄ STRONĘ haha

 • Ania 2022-10-09 10:49:59

  A gdzie przez 5 lat były instytucje nadzorujące pracę placówki? A kontrolę?

  • Amen 2022-10-10 08:49:46

   Działa to na zasadzie "kruk krukowi oka nie wydziobie". To są "sami swoi" i takie działania były nagradzane awansami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA