Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej podejrzany o przekroczenie uprawnień

Zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, utrudniania przetargu o wartości 1,3 mln zł oraz wyrządzenia szkody majątkowej Muzeum Wsi Kieleckiej na kwotę co najmniej miliona zł postawiła prokuratura dyrektorowi instytucji, Januszowi K.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej podejrzany o przekroczenie uprawnień

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

4 paź 2016 19:56


Sprawię nieprawidłowości w działalności muzeum prowadzi Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, Janusz K. usłyszał trzy zarzuty. Dwa pierwsze dotyczą: utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł oraz przekroczenia uprawnień i niepopełnienia obowiązków w związku z niekorzystnym gospodarowaniem mieniem muzeum.

Trzeci zarzut jest związany z wyrządzeniem szkody kierowanej przez K. placówce, w związku z przetargiem na inwestycję budowlaną. "Chodzi o wyrządzenie znacznej szkody majątkowej, w kwocie nie mniejszej niż milion złotych, w związku z przekroczeniem kompetencji przy zarządzaniu muzeum" - opisywał Prokopowicz.

Dyrektor podczas przesłuchania złożył wyjaśnienia i nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt wobec podejrzanego. Decyzja sądu w tej sprawie spodziewana jest w środę. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Januszowi K. grozi do 10 lat pozbawieni wolności.

W tej samej sprawie zarzut utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł usłyszał świętokrzyski przedsiębiorca Andrzej K. Podejrzany przyznał się. Prokurator zastosował wobec niego 200 tys. zł poręczenia majątkowego i dozór policji. Mężczyzna ma też zakaz opuszczania kraju. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Janusz K. i Andrzej K. zostali zatrzymani przez policję w poniedziałek (3 października).

Janusz K. kieruje Muzeum Wsi Kieleckiej od 2005 r. Placówka jest wspólną instytucją kultury województwa świętokrzyskiego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzoną przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Muzeum rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład wchodzą: Park Etnograficzny w Tokarni, Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty m.in. w Bodzentynie i Szwarszowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.