×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dwie pracujące niedziele w kwietniu. Pracownicy handlu są niezadowoleni

 • km
 • 30 mar 2023 11:10

W kwietniu będą dwie handlowe niedziele. Pierwsza już 2 kwietnia, a następna 30 kwietnia. Oznacza to wzmożoną liczbę skarg do stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom. Tradycyjnie największa część skarg dotyczy sektora handlowego.

Dwie pracujące niedziele w kwietniu. Pracownicy handlu są niezadowoleni
Skargi dotyczą przede wszystkim braku chęci do pracy w niedzielę (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W marcu do Stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom trafiło już ponad 50 skarg na konieczność pracy w niedzielę, pracy w okolicach wielkanocnych czy braku urlopu na majówkę.
 • Pracownicy piszący do stowarzyszenia zwracają uwagę, że nie chcą pracować w niedzielę, a szefostwo nie bierze pod uwagę ich sprzeciwu.
 • Zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Pracownicy piszący do stowarzyszenia zwracają uwagę, że nie chcą pracować w niedzielę, a ich szefostwo nie bierze pod uwagę ich sprzeciwu.

- Tradycyjnie przed każdą handlową niedzielą odbieramy przynajmniej kilkanaście wiadomości, że pracodawcy, szczególnie w handlu, zmuszają pracowników do tego, by przyszli do pracy w niedzielę. W kwietniu mamy kumulację handlu w ten dzień, stąd w skargach do nas pojawiają się informacje, że niektórzy wbrew swojej woli otrzymali dwa dni dyżurne w niedzielę. Niektórzy menadżerowie zastrzegają, że nie ma możliwości brania urlopu na niedzielę lub nawet sugerują pracownikom, że odebranie dni wolnych za pracę w niedzielę będzie możliwe dopiero po majówce – mówi prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.

Jak wyjaśnia, skargi dotyczą przede wszystkim braku chęci do pracy w niedzielę.

- Pracownicy są przemęczeni, chcą poświęcać czas rodzinie, a „wolna niedziela” stała się dla handlu swojego rodzaju świętością i pracownicy dyskontu są w stanie jej mocno bronić. Jesteśmy proszeni o interwencje, choć w tym przypadku skala naszych możliwości jest ograniczona, bo handlowych niedzieli w roku jest przecież zaledwie kilka – dodaje Marczulewska.

Handel nie skarży się na pieniądze, a na przepracowanie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dwie pracujące niedziele w kwietniu. Pracownicy handlu są niezadowoleni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Biedronka 2023-04-01 12:31:52

  Pomimo ustawowo wolnej niedzieli , my i tak przychodzimy towarować sklep także nie mamy tej niedzieli wolnej jedynie od klientów wolna , lub przychodzimy z niedzieli na poniedziałek na 00.15

 • Marcin 2023-03-31 10:37:03

  Popracuj w niedziele to zobaczysz jak to wygląda

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA