PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Duże zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych od nowego roku. Będą nowe zasady

 • km
 • 9 lis 2022 12:26

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o aktywności zawodowej wprowadza zmiany w przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych. Te dotyczą przede wszystkim wysokości kwoty wynagrodzenia, jaką dana osoba musi uzyskać za pracę, by nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Duże zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych od nowego roku. Będą nowe zasady
Rząd planuje, aby przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2023 roku (fot. Unsplash)
REKLAMA
 • Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem przyznawanym osobom, które rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotni i spełniają warunki do jego uzyskania.
 • Dotychczas zasiłek dla bezrobotnych mogła uzyskać osoba, która otrzymywała co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z proponowanymi zmianami wystarczy połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 • Proponowane zapisy nie zmieniają warunków koniecznych do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, w szczególności okresu aktywności zawodowej uprawniającej do uzyskania prawa do zasiłku.

Dotychczas zasiłek dla bezrobotnych mogła uzyskać osoba, która otrzymywała co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Wkrótce to się zmieni i wystarczy połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianę wprowadza przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o aktywności zawodowej.

Rząd planuje, aby przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2023 roku.

Czytaj też: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

Wysokość zasiłku na nowych zasadach

W uzasadnieniu projektu czytamy, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych przyznawane będzie w dwóch wysokościach:

 • dla bezrobotnych , którzy osiągnęli co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę lub podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę - wysokość zasiłku wynosi 1304,10 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa oraz 1024,10 zł w okresie kolejnych dni jego posiadania;
 • dla bezrobotnych, którzy uzyskali wynagrodzenie za pracę w wysokości poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota niższa niż minimalne wynagrodzenia za pracę – wysokość zasiłku wynosi 652,05 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa oraz 512,05 zł w okresie kolejnych dni jego posiadania.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Duże zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych od nowego roku. Będą nowe zasady

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gierek jedyny prawdziwy Polak 2022-11-12 19:03:31

  Nadał w polsce jest średniowiecze a Polacy pracują jak kiedyś murzyni na platacji bawełny umowy śmieciowe służba zdrowia gorzej niż za komuny itd.czym kaczynski moze pochwalić chyba następnym kitem

 • Pablo 2022-11-12 06:04:46

  Jesteśmy w zasranej uni a traktowani jak psy

  • Darko 2022-11-12 07:17:23

   To co proponuja to akurat na oplaty za mieszkanie😭

 • Pablo 2022-11-12 06:03:55

  Jesteśmy w zasranej uni a traktowani jak psy

 • Marcin 2022-11-12 01:38:30

  Kraj katolicki to i zasady średniowieczne i takaż mentalność panujących. Jest PiS, ale nadal nie ma równych praw i sprawiedliwości społecznej. Pomału przestaję się dziwić dążeniu do laicyzacji. Choć to rodzi kolejną religię, czyli konsumpcjonizm.

 • Aga 2022-11-11 16:51:50

  Chory kraj! Przez 5 lat pracowałam na cały etat w tym ostatnie 5 mcy dodatkowo na 1/4 etatu. Umowa z pierwszym pracodawca siw e skonczyla wiec za porozumieniem stron rozwiązano również umowę z drugim pracodawca gdzie była 1/4etatu. I… zasiłek się nie należy. Wg naszego systemu powinnam nadal pracowac za 542 zł a nie rejestrować się jako osoba bezrobotna. Złodzieje później się dziwią ze szara strefa kwitnie i ludzie dorabiają na czarno!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA