PARTNERZY PORTALU

Duże zmiany w nowym roku. Będą dwie podwyżki, więcej urlopu, dłuższe przerwy w pracy

 • KDS
 • 4 sty 2023 15:19

2023 rok przyniesie sporą porcję zmian w prawie pracy. Część już weszła w życie, kolejne są w fazie projektowej. Resort pracy zapewnia jednak, że w 2023 roku zaczną obowiązywać. Co się zmieni? W górę poszły stawki diet w podróżach służbowych oraz płaca minimalna, która wzrośnie dwa razy. Pracodawcy będą mieli możliwość przeprowadzania prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników. Wprowadzone zostaną nowe zasady wykonywania pracy zdalnej. Zmienią się zasady zawierania umów o pracę. Będzie więcej wolnego i dłuższe przerwy w pracy.

Duże zmiany w nowym roku. Będą dwie podwyżki, więcej urlopu, dłuższe przerwy w pracy
Od nowego roku stawka płacy minimalnej pójdzie w górę dwa razy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Od nowego roku pracodawcy są zobowiązani podnieść minimalne wynagrodzenie dwa razy (w styczniu i lipcu). Będą wypłacać wyższe diety za podróże służbowe.
 • W 2023 wejść mają w życie też przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego w kwestii zasad zatrudniania pracowników i zachowania równowagi pomiędzy obowiązkami służbowymi a czasem prywatnym.
 • Pracodawcy i pracownicy czekają również na finał prac dotyczących zmian w zasadach wykonywania pracy zdalnej i kontroli stanu trzeźwości. Te są na ostatniej prostej.

Od nowego roku stawka płacy minimalnej w górę pójdzie dwa razy. Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa - 23,50 zł.

Wyższa płaca minimalna oznacza nie tylko wzrost pensji

Koszty pracy związane z wynagrodzeniami w 2023 roku wzrosną o ponad 700 zł
Dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników i wypłacają im minimalne wynagrodzenie, wzrost płacy oznaczać będzie nie tylko większy wydatek związany z podwyżką pensji, ale również wzrost kosztów pracy związanych z tym, co od pensji jest wyliczane. Wliczając składki ZUS, docelowo będzie to blisko 750 zł więcej. To prawie 25 proc. więcej niż obecnie.

Czytaj też: 18 menedżerów o rekrutacji w 2023 roku. "Ten, kto jest szybszy, wygrywa"

Warto pamiętać, że podwyżka płacy minimalnej oznacza wyższe wynagrodzenie za przestój, wyższą wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, wyższe odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania pracowników, wyższe odszkodowanie dla pracownika, który doznał mobbingu czy wyższe odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

- W przyszłym roku firmy będą musiały zwiększyć budżety na wynagrodzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że inflacja w połączeniu z rosnącymi płacami będzie oznaczała… jeszcze wyższą inflację. Pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenie, jednak jeszcze większe koszty poniosą przedsiębiorcy, a to może z kolei przełożyć się na rosnące ceny oferowanych produktów i usług - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Od nowego roku diety za podróże służbowe w górę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Duże zmiany w nowym roku. Będą dwie podwyżki, więcej urlopu, dłuższe przerwy w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Roman 2023-01-08 19:24:56

  Do tych antypracodawców: Otwórzcie firmę, zatrudnijcie klika osób i pokażcie nam jak to robić profesjonalnie z jednoczesnym zaspokojeniem wszelkich roszczeń. Chętnie popatrzę i wezmę przykład.

 • Kasia 2023-01-08 13:47:26

  Jak zazdrościcie pracodawcą to zawsze można otworzyć swoją działalność.powodzenia

  • Piotr 2023-01-08 14:38:00

   Jak cię nie stać na pracownika to znaczy że się nie nadajesz do biznesu ,idź do pracy za minimum.

 • Jarek 2023-01-08 08:25:47

  W tym kraju zarabia się grosze a ci wszyscy pseudo biznesmeni to się patrzą aby się nachapać na ludzkich plecach niech wszystko drożeje.oni podniosą ceny wezmą tarczę pojadą na malediwy dwa razy w roku a ty szaraczku do biedry ponzakupy wyjechaćnz teko kraju niech sami zap

 • Sebastian 2023-01-06 13:22:53

  Ci pracodawcy zamiast 4 razy do roku jechać na egzotyczne wczasy pojadą na 3 wczasów i nie zabraknie im.

 • Edyta 2023-01-06 08:49:06

  Ty również możesz sobie kupić auto nic nie stoi na przeszkodzie. Tylko Ci ludzie co "kupują" te auta często zaryzykowali czymś w swoim życiu. Nie tylko finansami. Pracownik kończy pracę i idzie do domu a pracodawca musi być całą dobę na nogach. W naszym kraju żeby coś mieć swojego trzeba samemu zapier.... ać. Łatwo mówić komuś że mamy dawać podwyżki, pytanie z czego? Kto da pracodawcy? Odbije się to na cenach wszystkiego.

  • Krzysiek 2023-01-06 23:24:08

   Edyta. Myślę że we wszystkim musi być umiar. Nie tylko ty pracujesz na swój sukces. To głównie ludzie którzy są obok ciebie to robią. A jak Ty przyjeżdżasz nowym Mercedesem a Twój pracownik 20 letnim samochodem to coś tu nie gra. Nie chodzi o to żeby się samemu nachapać, a niestety tak to po polskiemu się myśli.

   • Krzysztof 2023-01-09 22:08:27

    Tylko ten Mercedes jest w leasingu tylko po to żeby uciec z kosztami. Jak mu firma padnie mercs też zabiorą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA