PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dodatkowy urlop i nowe uprawnienia w pracy. Od sierpnia szykują się duże zmiany

Już za kilka dni, bo 1 sierpnia, mają wejść w życie przepisy wprowadzające unijne dyrektywy tzw. work-life balance. Zmiany zaproponowane przez rząd są obszerne - dłuższy urlop, więcej elastyczności w organizowaniu pracy, nowe zasady zawierania umów o pracę. Zdaniem pracodawców polski projekt jest dużo bardziej obciążający niż sama dyrektywa i będzie stanowił dla nich nie lada wyzwanie.

Dodatkowy urlop i nowe uprawnienia w pracy. Od sierpnia szykują się duże zmiany
Dodatkowy urlop dla rodziców, więcej uprawnień pozwalających pogodzić pracę z opieką nad dziećmi - projekt zakłada wiele zmian (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Nadchodzi duża nowelizacja Kodeksu pracy, o której mówi się od kilu lat. Swoim zakresem obejmie m.in. urlopy rodzicielskie (wydłuży je o 9 tygodni), zasady zawierania i wypowiadania umów o pracę czy wydłużenia czasu trwania uprawnień dla pracujących rodziców, wprowadzi większą elastyczność.
 • Kolejną już wersję projektu resort pracy przedstawił 6 czerwca, czyli na niecałe 2 miesiące przed zakładanym wejściem w życie przepisów. Jednak dziś nikogo nie dziwią prowadzone na ostatnią chwilę prace nad wprowadzeniem unijnej dyrektywy do polskiego prawa (jej treść znamy od czerwca 2019 r.).
 • - Można powiedzieć, że to już tradycja - komentuje Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, który przyznaje, że aby rząd zdążył do sierpnia, konieczne będzie błyskawiczne procedowanie nowych przepisów. A nie od dziś wiadomo, że pośpiech nie jest dobrym doradcą.

Rząd prowadzi prace nad wprowadzeniem dwóch unijnych dyrektyw, tzw. dyrektyw work-life balance. Najnowsza wersja nowelizacji Kodeksu pracy, gdzie zaproponowane zmiany mają się znaleźć, została opublikowana 6 czerwca. 

Wynika z niej, że mimo długiej drogi do ostatecznego zakończenia prac, nadal terminem obowiązującym dla wejścia nowych przepisów w życie jest sierpień 2022 roku. Czyli w praktyce już za niecałe dwa miesiące przedsiębiorcy będą musieli mieć na głowie dużo więcej obowiązków. Co dokładnie się zmieni?

Dłuższy urlop rodzicielski

Zdaniem Marcina Frąckowiaka, radcy prawnego z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, eksperta BCC ds. zbiorowego oraz indywidualnego prawa pracy, najistotniejszą zmianą, jaką wprowadzi nowelizacja Kp, jest znaczne wydłużenie urlopu rodzicielskiego. 

Obecnie rodzice mają do wykorzystania 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, natomiast po zmianach do wykorzystania będzie 41 tygodni (w przypadku ciąży pojedynczej). Przy czym 9 tygodni będzie przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka (przy założeniu, że to matka wykorzystała pozostałe tygodniu urlopu; jeśli zrobił to ojciec, wtedy dodatkowe 9 tyg. przysługiwać będzie matce). Jeśli rodzic nie wykorzysta tych dni, wolne przepadnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Dodatkowy urlop i nowe uprawnienia w pracy. Od sierpnia szykują się duże zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Alex 2022-07-05 11:40:07

  Gdzie mogę uzyskać wgląd do proponowanego aktu?

 • Józef 2022-07-02 19:59:12

  Jeszcze wypowiedzenie 2 lata i L4 100 dni więc złodziejstwo pracownicze ma się dobrze

 • Konrad 2022-07-02 19:35:52

  Dlaczego osoby które nie mają przepracowanych 10 lat mają o 4 dni mniej urlopu? Przecież robią tak samo albo nawet więcej niż starsze ludzie które mają przepracowane. Lepiej by tym się zajęli.

  • Joe 2022-07-09 01:34:56

   Warto skończyć studia, wtedy urlopu jest max od razu a tak, trzeba dźwigać woreczki.

 • Lol 2022-07-02 10:40:45

  A co mnie to obchodzi, ze ktos narobil dzieci! Jego dzieci, jego problem, a nie wieczne przywileje!!!

  • Chill 2022-07-02 11:28:27

   Do LOL: żeby Pani/Pana ktoś kiedyś "nie narobil" to nie bylo teraz tej rozmowy......

  • Kris 2022-07-03 09:48:34

   Nie chcesz mieć dzieci to nie pobieraj emerytury bo te nadrobione będą na nasze pracować jak my na naszych producentów hehe

   • Marta 2022-07-16 00:30:02

    Albo będą leżeć , pobierać 500 plus i inne zasiłki .

 • Paweł 2022-07-02 10:14:27

  Urlop powinien być proporcjonalny do przepracowanych godzin ,ja np pracuje po 200 godzin to ponad etat ,a urlopu mam tyle co za etat .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA