PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Duże zmiany dla maszynistów. Sokoli wzrok nie będzie niezbędny

  • Autor: PAP/JP
  • 29 sie 2022 16:15

Projekt rozporządzenia łagodzący wymagania zdrowotne dla maszynistów opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dzięki temu ma się zwiększyć liczba kandydatów, którzy będą spełniali wymagania zdrowotne, co pozwoli na zmniejszenie deficytu w tym zawodzie.

Duże zmiany dla maszynistów. Sokoli wzrok nie będzie niezbędny
Wprowadzone zmiany dotyczą złagodzonych wymagań dotyczących narządu wzroku i słuchu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Chodzi o projekt rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności.
  • Wprowadzone zmiany dotyczą złagodzonych wymagań dotyczących narządu wzroku i słuchu.
  • Orzeczenia lekarskie potwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną osób ubiegających się o świadectwo maszynisty wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowają ważność do końca okresu, na jaki zostały wydane.

Wskazano, że wymagania te zostały złagodzone. Zaznaczono, że złagodzenie przedmiotowych wymagań zdrowotnych, zarówno w odniesieniu do świadectwa maszynisty, jak i licencji maszynisty, nie stoi w sprzeczności z załącznikiem II do dyrektywy 2007/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie przyznawania uprawnień maszynistom prowadzącym lokomotywy i pociągi w obrębie systemu kolejowego Wspólnoty. Zaznaczono jednak, że państwo członkowskie może stosować bardziej rygorystyczne wymagania na własnym terytorium, kierując się względami bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. I dlatego mimo złagodzenia wymagań nadal będą spełnione minimalne wymagania określone we wskazanej wyżej dyrektywie.

Ostrość wzroku. Oto, co się zmieni w wymaganiach dla maszynistów

Napisano, że wprowadzone zmiany dotyczą złagodzonych wymagań dotyczących narządu wzroku i słuchu. I tak: "ostrość wzroku z korekcją lub bez: 1,0; nie mniej niż 0,5 dla oka gorzej widzącego. Natomiast dopuszczalna maksymalna korekcja soczewkami kontaktowymi lub szkłami to: nadwzroczność+5/krótkowzroczność -8" Wskazano też, że "osoba badana powinna słyszeć szept każdym uchem oddzielnie z odległości 2 m".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Szykują się zmiany w szkoleniach i egzaminach na maszynistów

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duże zmiany dla maszynistów. Sokoli wzrok nie będzie niezbędny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA