Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Podkarpacie", w kancelarii minister Elżbiety Rafalskiej doszło do spotkania w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku osób niepełnosprawnych. Spotkanie zakończyło się dwoma istotnymi wezwaniami. Ich szybka realizacja zależy m.in. od aktywnego lobbingu pracodawców i osób niepełnosprawnych.

- Tylko od III kwartału 2017 r. do maja 2018 r. przestało istnieć 101 firm zatrudniających osoby zmagające się z niepełnosprawnością, w tym w tym 76 zakładów pracy chronionej.
- Zdaniem przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych, konieczne jest podjęcie zmian, które zahamują niebezpieczne zjawisko kurczenia się rynku pracy dla tej grupy pracowników.
Według danych Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji, pracę bezpowrotnie pracę utraciło 9172 niepełnosprawnych pracowników. Z kolei z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przygotowywanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, że w okresie tym pracę straciło w sumie od 24 do 33 tys. osób niepełnosprawnych (dane z 30 czerwca br.).
W związku z dramatyczną sytuacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy, jego przedstawiciele zwrócili się do Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Michała Pelczarskiego, dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z dwoma wezwaniami.
Czytaj też: Niepełnosprawni pracują ponad limit? Nie zawsze z własnej woli
Pierwsze dotyczy niezwłocznego rozpoczęcia prac nad rzetelną analizą społecznego projektu nowelizacji art. 21 ustawy o rehabilitacji, którego ideą jest zrównoważenie podwyższonych kosztów z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON wg art. 21, ust.1 ustawy z dn. 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z podwyższonymi kosztami z tytułu zatrudniania tych osób dla wszystkich pozostałych pracodawców, którzy obecnie są uprawnieni do otrzymywania dofinansowań do wynagrodzeń, o których mowa w art. 26a tejże ustawy.

KOMENTARZE (0)