Nie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego – taki zapis znalazł się w znowelizowanej przez Senat ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W praktyce oznacza to zatem dla tych sędziów dożywotnią gwarancję zatrudnienia na uczelni. Nie podoba się to Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która wystosowała w tej sprawie oficjalny protest.

Poza wspomnianym już zakazem rozwiązania umowy o pracę, czy zmiany jej warunków przyjęta przez Senat 13 lipca nowelizacja zakłada, że umowa o pracę nauczyciela akademickiego zawarta na czas określony staje się, z dniem objęcia stanowiska sędziego (w NSA, SN, TK), umową o pracę na czas nieokreślony. Opisana powyżej gwarancja zatrudnienia nie ma zastosowanie jedynie w razie, gdy nauczyciel akademicki, łączący pracę na uczelni z zasiadaniem w NSA, SN, czy TK utracił urząd sędziego albo utracił uprawnienie do stanu spoczynku.
- Celem poprawki (…) jest przyznanie sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), w tym sędziom w stanie spoczynku, prawa do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej (…) W ocenie Senatu, przyjęte rozwiązania wzmocnią niezależność sędziów SN, NSA i TK – czytamy w uzasadnieniu przyjętej poprawki.
Z taką argumentacją nie zgadza się Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zdaniem rektorów jeśli przyjęta w takim kształcie poprawka zostanie wprowadzona do ustawy, to będzie ona naruszać konstytucyjną zasadę autonomii uczelni.
- Byłaby także niezgodna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności obowiązywania wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej na uczelniach – czytamy w piśmie Konferencji Rektorów.
- Dożywotnie zatrudnienie i zwolnienie z oceny pracy badawczej i dydaktycznej, tylko dlatego że ktoś został powołany na funkcję państwową poza uczelnią, nie ma uzasadnienia – komentuje to na twitterze prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, przywileje jakie Senat chce nadać na uczelniach sędziom SN, TK i NSA nie przysługują żadnym uczonym.


Słowa kluczowe
- Senat
- Sąd Najwyższy
- Naczelny Sąd Administracyjny
- Trybunał Konstytucyjny
- Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
KOMENTARZE (0)