PARTNERZY PORTALU

Dostaniemy aż 9 tygodni dodatkowego ulopu, z którego mało kto będzie chciał skorzystać

 • KDS
 • 14 sty 2023 0:01

Na początku stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający m.in. nowy urlop opiekuńczy, 9 tygodni urlopu rodzicielskiego bez możliwości przeniesienia na drugiego rodzica czy możliwość wnioskowania o elastyczną organizację pracy dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Zmiany mają poprawić sytuację kobiet - szczególnie matek - na rynku pracy. A ta - jak pokazują najnowsze dane Fundacji Sukces Pisany Szminką - cały czas jest trudna. 86 proc. pań przyznaje, że ich partner nie korzystał i nie ma zamiaru korzystać z urlopu rodzicielskiego.

Dostaniemy aż 9 tygodni dodatkowego ulopu, z którego mało kto będzie chciał skorzystać
Obecnie 86 proc. matek przyznaje, że ich partnerzy nie korzystali i nie mają zamiaru skorzystać z urlopu rodzicielskiego (fot. Unsplash/Levi Jones)
REKLAMA
 • Rewolucyjne zmiany w urlopach są coraz bliżej. 10 stycznia na posiedzeniu rządu przyjęta została nowelizacja Kodeksu pracy dająca pracownikom więcej dni wolnych.
 • Nowe wytyczne zostały zapisane w tzw. unijnej dyrektywie rodzicielskiej i work-life balance, którą do sierpnia 2022 r. miał wprowadzić w życie nasz rząd, jednak nie zdążył. 
 • Nowela wprowadza m.in. 9 tygodni urlopu rodzicielskiego bez możliwości przeniesienia na drugiego rodzica. To zapis, który ma zachęcić ojców do opieki nad dziećmi i umożliwić matkom powrót na rynek pracy.
 • Patrząc na statystki, powinniśmy trzymać kciuki za osiągnięcie tego celu. Jest co zmieniać. Obecnie 86 proc. matek przyznaje, że ich partnerzy nie korzystali i nie mają zamiaru skorzystać z urlopu rodzicielskiego. 
 • Kwestie te będą przedmiotem debat w ramach EEC Trends (6 lutego, trwa rejestracja), a w dniach 24-26 kwietnia pojawią się w programie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zapraszamy na nasze wydarzenia.

- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika - mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Będzie dłuższy urlop rodzicielski 

Jedną ze zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Ma być on dłuższy o 9 tygodni - z 32 do 41 w przypadku urodzenia jednego dziecka lub z 34 do 43 w przypadku porodu mnogiego.

- Zwiększony wymiar urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwał obojgu rodzicom dziecka łącznie (tak jak do tej pory), jednakże dodatkowe 9 tygodni będzie „nieprzenoszalne” na drugiego rodzica (niewykorzystany urlop przepadnie). Czyli w praktyce każdy z rodziców będzie mógł skorzystać maksymalnie z 32/34 tygodni tego urlopu - wskazują eksperci z firmy doradczej Grant Thornton.

Czytaj więcej: Ważny dodatek do pensji. Dostaje go już prawie 90 proc. pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Dostaniemy aż 9 tygodni dodatkowego ulopu, z którego mało kto będzie chciał skorzystać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Andrzej 2023-01-17 08:31:59

  Czy jeśli mi w maju 2022 urodziła się córka i nie korzystałem z urlopów z tego tytułu to czy mogę skorzystać w tym roku na nowych zasadach? Z góry dziękuję za informację

 • Barbara 2023-01-16 17:32:51

  "Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców..." to może przestać ubijać pianę w temacie work life balans i zwiększania uprawnień związanych tylko i wyłącznie z rodzicielstwem i pochylić się nad zmianami, które będą korzystne dla każdego pracownika, np. zwiększyć wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego bez względu na staż pracy z obecnie obowiązujących 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym do 36 dni.

 • Gość 2023-01-16 01:24:39

  Dlaczego tylko rodzic,opiekun a ci co dzieci nie mają to dodatkowe dni się nie liczą ? Dyskryminacja

  • Anon 2023-01-16 11:17:34

   Ponieważ dzieci są inwestycją dla państwa, a samotny samiec na bermudach nie.

 • -_- 2023-01-15 20:53:42

  Kopiowana treść artykułu wszędzie to samo a może tak jakieś szczegóły? Kiedy szansa na wejście w życie? Co z osobami, które wykorzystały część?

 • Monika 2023-01-15 19:58:22

  Dlaczego te 9 tygodni trzeba wykorzystać do 1 roku. Jaki to ma sens? Gdzie pomoc dla matek po urlopie rodzicielskim?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA