PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Doradcy podatkowi i prawnicy ujawnią tajemnice zawodowe

  • Autor: PAP/AT
  • 5 wrz 2017 7:46

Doradcy, a także adwokaci i radcy prawni zajmujący się podatkami mogą wkrótce zostać zobowiązani do udzielania fiskusowi szczegółowych informacji o planach swoich klientów.

Doradcy podatkowi i prawnicy ujawnią tajemnice zawodowe
Adobe Stock
REKLAMA

Fiskus chce, by doradcy podatkowi i prawnicy zdradzali mu swoje sekrety - informuje "Rzeczpospolita".

Doradcy, a także adwokaci i radcy prawni zajmujący się podatkami mogą wkrótce zostać zobowiązani do udzielania fiskusowi szczegółowych informacji o planach swoich klientów. Chodzi o zgłaszanie tzw. agresywnych oszczędności podatkowych, czyli dokonywanych na granicy prawa - czytamy w dzienniku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad przepisami w tej sprawie. Nie wyklucza też ograniczenia tajemnicy zawodowej. - To pomysły nie do zaakceptowania, grożące utratą klientów - alarmują zainteresowani.

Pismo o planowanych działaniach wiceminister Paweł Gruza wysłał do prof. Jadwigi Glumińskiej - Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) - informuje gazeta.

Ministerstwo Finansów, zapytane przez "Rzeczpospolitą" o szczegóły, odpowiedziało, że nie wyklucza żadnej opcji ze względu na konieczność wdrożenia unijnej dyrektywy uszczelniającej podatki.

Czytaj też: Dane zadłużonych firm będą jawne

Jak podaje "RP" niewykluczone, że w raporcie dla fiskusa podawane będą dane o podatnikach. Resort rozważa też minimalną ingerencję w tajemnicę zawodową - raporty byłyby wówczas anonimowe, bez wskazywania nazwy i danych podatnika.

- Wiemy, że sprawa budzi emocje, i chcemy podjąć na ten temat szeroką dyskusję - zapewnia Dominik Kaczmarski z MF.

- Nie wyobrażam sobie, że urząd skarbowy czy ustawodawca zwalnia mnie z tajemnicy adwokackiej. Dla nas to świętość, istota zawodu. Zwolnić z niej może tylko tylko sąd i to wyjątkowo - mówi Jarosław Ziobrowski, partner w kancelarii Kurpisz i Ziobrowski Adwokacka sp.p..

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Doradcy podatkowi i prawnicy ujawnią tajemnice zawodowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ROCH 2017-09-25 13:48:30

    Kolejna dobra zmiana ! nawet pod egidą UE ?Uczciwi się nie boją . Nieuczciwych trzeba ścigać, bo pasożytują na społeczeństwie. Klienci nie odejdą , bo nie będą mieli dokąd skoro wszystkie kancelarie będą zobowiązane do podniesienia uczciwości.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA