Dorabiasz po pracy? Szef może ci tego zabronić

Jeśli ktoś prowadzi dodatkową działalność zarobkową po godzinach pracy, pracodawca może zażądać jej zaniechania. W jakich przypadkach?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dorabiasz po pracy? Szef może ci tego zabronić

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

4 maj 2016 17:41


Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo zakazać pracownikowi wykonywania działalności konkurencyjnej. Zakaz ten może obowiązywać nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, lecz także po jego ustaniu. W obu przypadkach jest wymagane zawarcie pisemnej umowy.

- Jeśli chodzi o pracownika, którego dotyczy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a który odszedł z firmy, szef jest zobowiązany do wypłacania mu czasowo odszkodowania w wysokości co najmniej 25 proc. jego wynagrodzenia. Jest to rodzaj rekompensaty za to, że pracownik nie może przez ustalony okres podjąć działalności konkurencyjnej. Odszkodowania tego mamy prawo domagać się nawet, jeżeli nie wspomina o tym umowa – mówi Michał Włodarczyk, adwokat z kancelarii BMSP Boryczko Malinowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Natomiast jeśli dodatkowa praca wykonywana przez pracownika nie jest konkurencyjna dla szefa, zdaniem niektórych komentatorów nie może on jej podwładnemu zakazać.

- Obecnie przeważa jednak pogląd, że w szczególnych okolicznościach pracodawca ma prawo umówić się z pracownikiem, że nie będzie on wykonywał innej działalności zarobkowej bądź będzie mógł to robić wyłącznie za wcześniejszą zgodą szefa. Przy czym zawarcie takiej umowy musi być uzasadnione ważnym interesem przedsiębiorstwa – stwierdza ekspert.

Więcej dowiecie się z filmu poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.