PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

500 plus a fundusz świadczeń socjalnych: Doliczanie 500 plus do dochodów powszechne w handlu?

• Pracownicy Auchan wypełniają zaświadczenia, czy otrzymują świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Sieć chce wliczyć świadczenia do dochodu, który jest podstawą do naliczania zapomogi wypłacanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

• Również pracownicy Biedronki informują o tym, czy otrzymują pieniądze w ramach rządowego programu.

• Postanowiliśmy sprawdzić, czy tego typu działanie to powszechna praktyka. Jak wygląda sytuacja w Carrefourze, Lidlu, Tesco i Netto?

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 sty 2017 7:11
500 plus a fundusz świadczeń socjalnych: Doliczanie 500 plus do dochodów powszechne w handlu?
Czy Netto, Tesco, Lidl i Carrefour wliczają świadczenia 500 plus do dochodów pracowników? (Fot. Shutterstock/Żelazna Studio)
REKLAMA

W środę (25 stycznia) pisaliśmy, że pracownicy Auchan muszą wypełniać zaświadczenia, że pobierają pieniądze w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Teoretycznie wypełnienie zaświadczenia jest dobrowolne, ale do „Dziennika Gazety Prawnej” dotarły sygnały, że kierownicy grożą osobom odmawiającym wypełnienia dokumentu pozbawieniem pracy. Zarząd Auchan chce bowiem doliczać 500 plus do dochodu będącego podstawą do naliczania zapomogi, którą sieć wypłaca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zdaniem związkowców świadczenie z programu "500 plus" nie powinno być wliczane do dochodu. Dariusz Paczuski z Solidarności poinformował, że jeżeli sieć Auchan nie otworzy się na dialog i nie zmieni swojego stanowiska, możliwe są różne działania, łącznie z akcjami protestacyjnymi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei Auchan utrzymuje, że nieprawdą jest, że oświadczenia te są zbierane od wszystkich pracowników pod przymusem. - Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń Funduszu Socjalnego, składają swoją prośbę do Członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny – wyjaśnia dla „DGP” Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska.

Głos w tej sprawie zabrała również Elżbieta Rafalska, szefowa resortu pracy. Minister przyznała, fundusz świadczeń socjalnych to wewnętrzna sprawa firmy. Jednak świadczenie 500 plus nie powinno być wliczane do dochodu przy obliczaniu świadczeń z pomocy społecznej.

- Intencją ustawodawcy było wsparcie rodziny w wychowaniu dzieci, a nie ograniczanie jej dochodu – podkreśliła Rafalska. - Wydaje się niedopuszczalne, żeby pracodawca wymagał obowiązkowo składania takiego oświadczenia - dodała.

Minister pracy zwróciła się też do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o pilne przeprowadzenie kontroli oraz przekazanie raportu pokontrolnego.

PIP przeprowadzi kontrolę w Auchan. (Fot. MRPiPS)
PIP przeprowadzi kontrolę w Auchan. (Fot. MRPiPS)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: 500 plus a fundusz świadczeń socjalnych: Doliczanie 500 plus do dochodów powszechne w handlu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • tajemnicza 2019-04-09 17:55:25

    A ja pracuję w budżetówce, w ośrodku pomocy społecznej i nam kazali też doliczać nasze 500 plus do oświadczeń o dochodzie, żeby wykorzystać to w funduszu socjalnym.

  • Ania 2018-03-15 12:17:11

    No właśnie. W biedronce wymagają od nas doliczania 500+.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA