Dokumenty pracowników szybciej znikną z archiwów pracodawców?

Resort pracy i Ministerstwo Gospodarki przygotowują zmiany w zasadach przechowywania dokumentacji pracowniczej. Przez pół wieku pracodawca będzie trzymał u siebie tylko umowę o pracę - reszta dokumentów zniknie dużo szybciej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dokumenty pracowników szybciej znikną z archiwów pracodawców?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 kwi 2014 10:00


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" pierwszy krok rządu to czasowe ograniczenie obowiązku przechowywania dokumentów pracowniczych oraz decyzja o tym, które z nich mogą być przechowywane w wersji elektronicznej.

- Szacujemy, że łączne roczne koszty administracyjne dla przedsiębiorców z tytułu przechowywania dokumentacji wynoszą 117 mln zł - mówi dla "DGP" Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki.

Rozwiązanie na pewno byłoby korzystne dla agencji pracy tymczasowej, przez które przewijają się tysiące pracowników, jednak jak zauważa Jolanta Louchin, zastępca dyrektora ds. dokumentacji osobowej i płacowej w Archiwum Państwowym w Warszawie, światowa tendencja jest taka, że okres przechowywania dokumentacji pracowniczej jest raczej wydłużany niż skracany.

- Trzeba rozważnie tworzyć katalog dokumentów, które powinny być archiwizowane. Nasz system ubezpieczeń społecznych wciąż się zmienia i nie wiadomo, jakie dokumenty za kilka lat mogą się okazać przydatne do uzyskania prawa do jakiegoś świadczenia - wyjaśnia na łamach "DGP".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.