PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dokumentacja pracownika od 2019 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Nowy podział i sposób przechowywania akt pracowniczych czy dostosowanie przepisów do RODO i zasady digitalizacji wprowadza przyjęte przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenie o dokumentacji pracowniczej. Jego treść w środę (19 grudnia) opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Dokumentacja pracownika od 2019 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw
Adobe Stock
REKLAMA

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019. Pracodawcy będą mieli 12 miesięcy na dostosowanie się do nowych wytycznych. Rozporządzenie wprowadza m.in. możliwość prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika w wybranej przez siebie formie - papierowej lub elektronicznej. W rozporządzeniu znajdziemy również wytyczne odnośnie przechodzenia z dokumentacji papierowej na elektroniczną.

Czytaj więcej: Dokumentacja pracownicza po nowemu. Pracodawcy wytykają błędy

Zmiany obejmują również nowy podział akt osobowych pracowników. Mają się składać z czterech części. Część A ma dotyczyć etapu ubiegania się o zatrudnienie, część B nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia, wyodrębnioną część dotyczącą ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach miałaby się znaleźć w części C, zaś etap ustania stosunku pracy zawarty byłby w części D akt osobowych.

Dokument określa sposób doręczania informacji lub zawiadomienia o możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej czy sposób jej odbioru. Znajdziemy w nim również szczegółowy sposób wydawania kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej pracownikowi, byłemu pracownikowi albo osobie uprawnionej.

Jak pisaliśmy wcześniej, mimo że MRPiPS przyjęło szereg poprawek do projektu rozporządzenia wprowadzającego zmiany w zasadach prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej, przedstawiciele organizacji pracowniczych nadal są pełni obaw.

- Naszym zdaniem wymóg dostosowania sposobu prowadzenia dokumentacji powinien mieć zastosowanie tylko do tej wytworzonej, przekazanej pracodawcy, od daty wejścia w życie nowych przepisów - uważa Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Lisicki wskazuje też, że obecny katalog dokumentów przechowywanych w części „B” akt osobowych ma charakter otwarty. - Stąd nie wiemy, ile dokumentów, które będą od 1 stycznia 2019 r. przechowywane, np. w dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy, będzie należało ułożyć po nowemu - wskazuje na wątpliwości.

Pełną treść rozporządzania zamieścimy w dziale multimedia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dokumentacja pracownika od 2019 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA