PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dodatkowy urlop, nowości w zasiłkach. Czeka nas tsunami zmian w przepisach

 • jk
 • 1 cze 2022 13:45

W najbliższym czasie szykuje się istne tsunami zmian w Kodeksie pracy. Do 2 sierpnia 2022 r. powinny wejść w życie zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Jej celem jest wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny. Czekają nas także zmiany dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości w pracy.

Dodatkowy urlop, nowości w zasiłkach. Czeka nas tsunami zmian w przepisach
W najbliższym czasie szykuje się istne tsunami zmian w Kodeksie pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Przygotowywana nowelizacja wymuszona jest między innymi koniecznością implementacji dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Zgodnie z unijną dyrektywą przepisy powinny zostać wdrożone do 2 sierpnia 2022 r.
 • Przepisy te mogą jednak wejść w życie z opóźnieniem - projekt jest na etapie opiniowania i nie wiadomo, kiedy zostanie skierowany do Sejmu
 • Warto przypomnieć, że niebawem w Kodeksie pracy pojawią się także przepisy regulujące zasady pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników.

W porównaniu do aktywności zawodowej kobiet w innych krajach Unii Europejskiej, aktywność zawodowa Polek jest dość niska. Niewiele ponad 63 proc. kobiet w naszym kraju w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Dla porównania średnia dla UE wynosi 68 proc.

Co więcej, zróżnicowanie wskaźnika zatrudnienia ze względu na płeć wzrasta wraz z liczbą dzieci w rodzinie. Współczynnik zatrudnienia bezdzietnych kobiet wynosi 66 proc. w porównaniu do 74 proc. dla mężczyzn. W rodzinach z co najmniej trójką dzieci współczynnik zatrudnienia kobiet spada do 57 proc. dla kobiet w porównaniu z 85 proc. dla mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem specjalistów pozytywne zmiany w tym zakresie mogą przynieść działania dotyczące bardziej przyjaznego rynku pracy dla rodziców.

- Projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy w duchu work-life balance, który może przyczynić się do zmiany niekorzystnej dla Polski statystyki aktywności zawodowej kobiet, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji już w lutym bieżącego roku i zgodnie z projektem nowelizacja powinna wejść w życie 1 sierpnia 2022 r., nie jest pewne czy termin ten zostanie dochowany, bowiem projekt jest na etapie opiniowania i nie wiadomo kiedy zostanie skierowany do Sejmu – mówi Agnieszka Nowak-Błaszczak, counsel w kancelarii Wolf Theiss.

Zwolnienie z powodu siły wyższej

Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje m.in. płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dodatkowy urlop, nowości w zasiłkach. Czeka nas tsunami zmian w przepisach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obatel 2022-06-02 10:17:32

  Jakie pomysły mają wielcy specjaliści oby uzupełnić ok. 1 mln wolnych miejsc pracy. Zastanawiamy się jak za kilkanaście lat będzie funkcjonował system SOLIDARNOŚCIOWY ?

  • Mateusz 2022-06-06 10:16:00

   zaproponuj wyższa pensje to znajdziesz ludzi wszelkiej maści. minimalną krajową nikogo nie zachęcisz

 • Hhj 2022-06-02 01:15:09

  Opieka na dziecko 2 dni płatne zostaje czy nie? Kto wie?

  • Monia 2022-06-02 17:49:29

   Nie. Jest 5 dni, ale bezpłatny!!! Wlicza się do lat pracy i można brać nie tylko na dziecko, ale też kogoś bliskiego z rodziny!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA