Dodatkowe wolne dni na poszukiwanie pracy?

Pracownikom przysługują 3 wolne dni na poszukiwanie pracy. Kto i w jakich okolicznościach może skorzystać z przywileju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dodatkowe wolne dni na poszukiwanie pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 kwi 2014 11:06


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują osobom, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony (na czas co najmniej 6 miesięcy z możliwością wypowiedzenia) oraz na czas próbny (3 miesiące). Z prawa mogą skorzystać pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenie od pracodawcy oraz ci, którzy odmówili akceptacji zmian warunków pracy i płacy.

W przypadku dwutygodniowego i miesięcznego okresu wypowiedzenia zatrudniony może wziąć 2 dodatkowe dni na poszukiwanie pracy, podczas których przykładowo wybierze się na rozmowę kwalifikacyjną. Gdy jednak zatrudniony znajduje się w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, przysługują mu 3 dni wolnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jk 2014-04-10 22:53:50

Dziękuję za zwrócenie uwagi :)

Dorota 2014-04-10 22:19:23

A od kiedy pracownikowi przysługuje 3 dni na poszukiwanie pracy jeśli jego wypowiedzenie wynosi 2-a tygodnie lub 1 miesiąc ? Według obowiązujących przepisów 3 dni na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 3-y lata, którego wypowiedzenie wynosi 3-y m-ce art.37 kp. Oczekuję na sprostowanie.