Pracownik może zawnioskować o dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy może skorzystać z tego przywileju, ile dni wolnych mu przysługuje i czy otrzyma za to wynagrodzenie?

Kodeks pracy pozwala pracownikowi na wnioskowanie o dni wolne na poszukiwanie pracy, ale pod pewnymi warunkami. Prawo to przysługuje osobie zwolnionej przez pracodawcę. Zatem zatrudniony, który sam złożył wypowiedzenie, nie może się o nie ubiegać.
Czytaj też: Pracodawca nie wypłaca pensji? Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia
Ważne jest także, aby okres wypowiedzenia wynosił przynajmniej dwa tygodnie. Gdy będzie krótszy - pracownik nie może skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy.
Liczba dni, które pracownik może wykorzystać jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, Zgodnie z Kodeksem pracy przysługują:
- 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
- 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36(1) § 1 (likwidacja lub upadłość pracodawcy).
Co ważne, aby pracownik mógł skorzystać z dodatkowego wolnego na poszukiwanie pracy, musi on wystąpić z wnioskiem do pracodawcy.
Za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - oblicza się go na zasadach obowiązujących przy ustalaniu pensji za urlop wypoczynkowy.
Dni wolne na poszukiwanie pracy mogą się przydać. Warto przypomnieć, że 88 proc. pracowników, biorących udział w badaniu Randstad uważa, że bez trudu można znaleźć jakąkolwiek pracę. Tyle że średni czas poszukiwania zatrudnienia sięga blisko 3 miesięcy, co w sytuacji krótszego okresu wypowiedzenia albo w trudniejszej sytuacji makroekonomicznej może wzmagać obawy pracowników.



KOMENTARZE (0)