×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Kto i kiedy może skorzystać

  • jk
  • 17 sie 2022 13:52

Pracownik może zawnioskować o dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy może skorzystać z tego przywileju, ile dni wolnych mu przysługuje i czy otrzyma za to wynagrodzenie?

Dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Kto i kiedy może skorzystać
Kodeks pracy pozwala pracownikowi na wnioskowanie o dni wolne na poszukiwanie pracy, ale pod pewnymi warunkami (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Kodeks pracy pozwala pracownikowi na wnioskowanie o dni wolne na poszukiwanie pracy, ale pod pewnymi warunkami. Prawo to przysługuje osobie zwolnionej przez pracodawcę. Zatem zatrudniony, który sam złożył wypowiedzenie, nie może się o nie ubiegać.

Czytaj też: Pracodawca nie wypłaca pensji? Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Ważne jest także, aby okres wypowiedzenia wynosił przynajmniej dwa tygodnie. Gdy będzie krótszy - pracownik nie może skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Liczba dni, które pracownik może wykorzystać jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, Zgodnie z Kodeksem pracy przysługują:

  • 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
  • 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36(1) § 1 (likwidacja lub upadłość pracodawcy).

Co ważne, aby pracownik mógł skorzystać z dodatkowego wolnego na poszukiwanie pracy, musi on wystąpić z wnioskiem do pracodawcy.

Za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - oblicza się go na zasadach obowiązujących przy ustalaniu pensji za urlop wypoczynkowy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy mogą się przydać. Warto przypomnieć, że 88 proc. pracowników, biorących udział w badaniu Randstad uważa, że bez trudu można znaleźć jakąkolwiek pracę. Tyle że średni czas poszukiwania zatrudnienia sięga blisko 3 miesięcy, co w sytuacji krótszego okresu wypowiedzenia albo w trudniejszej sytuacji makroekonomicznej może wzmagać obawy pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Kto i kiedy może skorzystać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA