Dni umów na czas określony są już policzone

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Przekroczenie tego terminu spowoduje, że umowa o pracę stanie się umową na czas nieokreślony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dni umów na czas określony są już policzone

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2014 10:19


Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został opublikowany projekt noweli Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Został on skierowany do konsultacji, które potrwają do 21 listopada.

Nowe prawo przewiduje, że w Kodeksie pracy utrzymane będą trzy rodzaje umów o pracę tzn. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Dookreślona będzie jednak specyfika umowy na okres próbny oraz zostaną wprowadzone nowe zasady dot. zawierania umów na czas określony.

Czytaj też: Umowy na czas nieokreślony dla co drugiego etatowca

Jak czytamy w uzasadnieniu, jedną z kluczowych zmian ma być nowe brzmienie art. 251 Kodeksu pracy, które - zdaniem resortu - ma skuteczniej przeciwdziałać nadużywaniu zawierania terminowych umów o pracę.

Nowy artykuł ma określić dopuszczalny okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony oraz określić liczbę umów, które mogą być zawarte w ramach tego limitu.

"Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech" - wyjaśniono w projekcie.

Czytaj też: Umowy na czas określony dyskryminują zatrudnionych

Nowy art. 251 będzie również określał skutki przekroczenia tego okresu czy limitu liczby umów. Jeżeli tak by się stało, dzień po upływie 33 miesięcy, bądź od dnia zawarcia czwartej umowy, pracownik byłby traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Autorzy projektu oczekują ograniczenia nieuprawnionego wykorzystywania terminowych umów o pracę w sytuacji, gdy powinny być zawierane umowy na czas nieokreślony.

Nowe przepisy mają również dać możliwość wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony miałaby być uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy analogicznie jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Daniel 2014-10-22 11:11:56

Wystarczy, że właściciel założy kilka spółek in w jednym zakładzie na czas określony można pracować całe życie.