PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Długo nie czekaliśmy. Są już pierwsze zgłoszenia o wykorzystywaniu uchodźców

Kiedy Rusłana Poberezhnyk ponad 20 lat temu przyjechała z Iwano-Frankowska zbierać truskawki w Sochaczewie, wiedziała, że chce w Polsce zostać na stałe. Gotowa była znieść wiele. Przez kilka nocy musiała spać na ławce w parku, leczyła oparzenie dłoni, jakie zafundował jej kolega z pracy. Przyznaje, że uciekające przed wojną Ukrainki muszą być bardzo ostrożne, by nie dać się oszukać na rynku pracy. Pierwsze zgłoszenia od uchodźców już są.

Długo nie czekaliśmy. Są już pierwsze zgłoszenia o wykorzystywaniu uchodźców
Oficjalne dane Państwowej Inspekcji Pracy mówią, że w 2020 roku co piąty cudzoziemiec pracował w Polsce nielegalnie (fot. AA/ABACA/PAP)
REKLAMA
 • Do Inspekcji Pracy wpłynęły już pierwsze sygnały o tym, że nie wszyscy Polacy podchodzą uczciwie do zatrudniania Ukraińców, którzy dotarli do Polski po wybuchu wojny. 
 • Już wcześniej nie wszyscy mieli szczęście do uczciwych pracodawców. Na swojej drodze natrafiali na szefów, którzy zawierali z nimi umowy cywilnoprawne w miejsce wymaganej umowy o pracę, wypłacali pensje w niższej wysokości niż to było ustalone lub w ogóle im nie płacili za pracę.
 • Na własnej skórze lata temu przeżyła to Rusłana Poberezhnyk, która dziś jest członkinią działającej w strukturach Inicjatywy Pracowniczej Komisji Środowiskowej Pracownic i Pracowników Domowych. Niedawno została wybrana koordynatorką ds. migracji w Komisji Krajowej Inicjatywy Pracowniczej. Opowiedziała nam swoją historię.
 • O rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Rusłana przyjechała do Polski z Iwano-Frankowska pod koniec lat 90. To były czasy, w których kiedy na ulicy czy w sklepie usłyszało się kogoś, kto mówi z akcentem, człowiek robił wielkie oczy. Rusłana miała wtedy 25 lat i małego synka Iwana na wychowaniu. W ręku dyplom szkoły pielęgniarskiej, skończone studia z psychologii dziecięcej.

Do Polski przyjechała na truskawki. Pracę polecili jej znajomi, którzy u tego konkretnego sadownika byli rok wcześniej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nie jechałam sama, tylko z grupą kobiet z Ukrainy. Pojechałyśmy do pracy w sprawdzone miejsce. Ludzie byli bardzo dobrzy, w swoim domu udostępnili nam piętro i mogłyśmy tam mieszkać. Kiedy skończyły się zbiory, część z nas wróciła na Ukrainę. Ja zostałam. Od samego początku wiedziałam, że chcę zostać w Polsce na stałe - opowiada.

Oparzona ręka, spanie na ziemi

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Długo nie czekaliśmy. Są już pierwsze zgłoszenia o wykorzystywaniu uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Мевіс Дракула 2022-04-13 08:38:53

  Witajcie 3 lata byłem w Pułku AZOW, teraz znowu wracam, co do prawa Polskiego macie formę u góry, natomiast gdy ja wyjechałem, olałem formy rządowe, w pułku musiałem przedstawić dokumenty dotyczące: niekaralności, odbytej służby wojskowej, posiadania wykształcenia średeniego. Potem w Kijowie gdzie znajduje się jednostka szkolna, wysyłali nas na badania dotyczące HIV. 3 tygodnie szkolenia i Mariupol. I co najważniejsze, Ukraina potrzebuje ochotników, którzy są już wyszkoleni w boju. Można zostać też wolontariuszem do form cywilnych.

 • Ireneusz z Gd 2022-04-13 08:38:23

  Ten artykuł odbieram jako manipulację - pod sytuację sprzed 20 lat podstawia się tytuł że tu i teraz. Nieuczciwi i złodzieje zawsze byli i będą. Jeśli zdarzają się pojedyncze patologie na ponad 2 mln osób przyjętych w Polsce to jest to bolący, ale minimalny margines. Proszę o wyważone podejście do przedstawianych informacji - inaczej robi się z tego marszałek Grodzki i mimowolne wsparcie ruskich tez, Polsce wrogich.

 • ja 2022-04-12 15:02:19

  Inicjatywa Pracownicza i anarchiści to to samo co lewactwo

 • Krzysztof 2022-04-12 12:12:40

  Mam ich głęboko

 • Okradziony w OFE 2022-04-12 12:07:04

  No to ukraińska V kolumna już się ujawniła! Już tworzą związki i organizacje. Za chwilę partie polityczne i ulicami Przemyśla przemaszeruje defilada miłośników SS Galizien i UPA. A nad wszystkim będzie dumnie wiewał portret Stiepana Bandery. Wszystko to pod czujnym okiem neoZOMO, a kto spróbuje zaprotestwać, zgodnie z nową ustawą, zostanie wywłaszczony i na 25 lat pójdzie w tiurmu!

  • Idi na ch. j. 2022-04-12 14:58:33

   Won kacapska onuco.

   • Najnowocześniejszy 2022-04-12 16:58:14

    Ile ci płacą, POPiSoBOLSZEWICKI TROLLU????!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA