×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dlaczego warto pozostać w PPK? Eksperci przytaczają 5 argumentów

 • Justyna Koc
  jk
 • 12 lip 2019 15:55

Ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe. W pierwszej fali program wprowadzony zostanie do ponad czterech tysięcy największych firm w Polsce. Dlaczego warto pozostać w PPK?

Dlaczego warto pozostać w PPK? Eksperci przytaczają 5 argumentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Jak przekonują eksperci, największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika, prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca.
 • Ponadto uczestnik w dowolnej chwili ma dostęp do swoich pieniędzy i może zdecydować o ich wypłacie.
 • Co więcej, każdy pracownik może samodzielnie decydować, jak wygląda jego udział w PPK.

Udział w planach kapitałowych jest dobrowolny. Jednak program opiera się na zasadzie automatycznego zapisu. Wkrótce pracownicy największych firm będą musieli podjąć decyzję, czy pozostają w programie, czy też z niego rezygnują. Jakie argumenty przemawiają za tym, żeby poważnie rozważyć udział w PPK?

Finansowy bonus

Największą korzyścią programu jest to, że do oszczędności odłożonych przez każdego uczestnika, prawie drugie tyle dołoży państwo i pracodawca. Mechanizm PPK przewiduje bowiem, że podstawowe wpłaty z pensji pracownika wyniosą 2 proc. wynagrodzenia brutto (lub 0,5 proc. dla osób najmniej zarabiających). Jednocześnie swój wkład w kapitał gromadzony przez pracownika będzie miał pracodawca (wpłata min. 1,5 proc.).

Czytaj też: "Dwie trzecie millenialsów nie słyszało o PPK". Eksperci oceniają szanse programu

Natomiast z Funduszu Pracy uczestnik może liczyć na jednorazową wpłatę powitalną (250 zł) oraz roczne wpłaty za uczestnictwo (240 zł). Tak więc za samo uczestnictwo w PPK w ciągu 30 lat od państwa można otrzymać prawie 7,5 tys. zł.

- PPK to rozwiązanie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. To pierwszy powszechny, całkowicie prywatny program długoterminowego oszczędzania, w którym uczestnik otrzymuje wartościowy benefit w postaci finansowego bonusu – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

Korzyści podatkowe

Głównym celem PPK jest umożliwienie pracownikom oszczędzania w programie co najmniej do 60. roku życia. Dlatego to właśnie najbardziej wytrwali uczestnicy zyskają najwięcej. Oprócz dodatkowych wpłat ze strony pracodawcy oraz państwa, mogą oni liczyć również na korzyści podatkowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dlaczego warto pozostać w PPK? Eksperci przytaczają 5 argumentów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • grzegorz 2020-03-28 18:30:58

  Warto pozostać w programie, bo na żadnych lokatach nie damy rady odłożyć tak dużej sumy pieniędzy jak tutaj. Nie ma co się z tym oszukiwać. Nawet jakbyśmy samemu co miesiąc odkładali. Lepiej mieć to wszystko formalnie ogarnięte i zabezpieczone.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA