Deklaracji ws. OFE może być ponad 1,7 mln

- Od 1 kwietnia do 31 lipca do ZUS wpłynęło 1,58 mln oświadczeń ws. przekazywania części składki emerytalnej do OFE. Najaktywniejsi byli 30-latkowie - podał ZUS. Według Zakładu deklaracji może być ponad 1,7 mln. Ostateczne dane będą znane w połowie sierpnia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Deklaracji ws. OFE może być ponad 1,7 mln

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 sie 2014 19:14


O północy z 31 lipca na 1 sierpnia minął termin składania deklaracji ws. OFE. Polacy decydowali, czy chcą, by część ich składki emerytalnej nadal była przekazywana do OFE, czy wyłącznie do ZUS.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk mówił w piątek na konferencji prasowej, że ostatecznie deklaracji będzie więcej, może ich być ponad 1,7 mln. "Spodziewamy się jeszcze ok. 100 tys. do 200 tys. deklaracji, które przyjdą pocztą" - powiedział szef ZUS. Zaznaczył jednocześnie, że nie spodziewa się, by liczba wniosków przekroczyła 2 mln. Poinformował, że najbardziej aktywni w składaniu deklaracji byli członkowie dużych funduszy emerytalnych: ING, AVIVA i PZU.

Jak dodał szef ZUS, taki odsetek osób, które wybrały odkładanie środków na emeryturę w OFE oznacza, że ZUS będzie przekazywał do funduszy emerytalnych co miesiąc od 130 do 150 mln zł. Do 1 sierpnia miesięcznie było to ok. 1 mld zł.

Czytaj też: FOR: Ponad milion osób nie dało się złapać w rządową pułapkę

Z ostatnich danych ZUS wynika, że deklaracje takie złożyło 1 577 960 osób, czyli 9,5 proc. spośród 16 678 034 osób uprawnionych do tego - poinformował ZUS.

Wiceszefowa MF Izabela Leszczyna mówiła pod koniec marca, że decyzję podejmie nie 16,7 mln ubezpieczonych, ale mniej niż 14 mln. "W OFE jest co prawda niemal 17 mln kont, ale część z nich są to konta nieaktywne, niektóre należą do osób zmarłych, których spadkobiercy nie upomnieli się o środki tam zgromadzone. Część należy też do osób, które nie są zatrudnione, więc nie odprowadzają składki emerytalnej. Ponadto ponad 2 mln osób to ubezpieczeni, którzy mają do emerytury mniej niż 10 lat. Należy pamiętać, że te osoby nie podejmują decyzji, gdyż ze względu na tzw. suwak bezpieczeństwa ich składki będą wpływać już wyłącznie do ZUS" - tłumaczyła.

To oznacza, że gdyby OFE wybrało - jak powiedział prezes ZUS w piatek - ponad 1,7 mln osób, wówczas odsetek ten wyniósłby ponad 12 proc.

Dyrektor Departamentu Obsługi Klientów ZUS Magdalena Mazur-Wolak podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami mówiła, że największe zainteresowanie ubezpieczonych złożeniem deklaracji odnotowano w ostatnim tygodniu lipca. "Najwięcej deklaracji złożyli mieszkańcy dużych aglomeracji: z Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa" - powiedziała. Dodała, że najbardziej aktywni w składaniu oświadczeń byli 30-latkowie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.