PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dane biometryczne pracowników i monitoring: Regulacje prawne coraz bliżej

Aktualnie temat monitoringu pracowników w miejscu pracy czy też korzystania i gromadzenia ich danych biometrycznych jest kontrowersyjny - w dużej mierze opiera się na stanowiskach publikowanych przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) lub wyrokach sądów.

Dane biometryczne pracowników i monitoring: Regulacje prawne coraz bliżej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

O ile samo korzystanie z kamer w miejscu pracy (z wyjątkiem toalet czy szatni) oraz kontrolowanie przeglądarek internetowych, czy poczty email, co do zasady, nie jest zabronione po spełnieniu odpowiednich przesłanek, to korzystanie z danych biometrycznych na potrzeby np. monitorowania czasu pracy, jest już negowane.

Jako uzasadnione skorzystanie z danych biometrycznych można wyobrazić sobie jedynie sytuacje, w których dane takie pozwalają na wejście do pomieszczeń, w których przechowywane są dane/przedmioty o szczególnej wadze. Jednakże w takim przypadku wykorzystanie danych biometrycznych będzie miało zastosowanie nie tylko do pracowników, ale wszystkich osób wchodzących na ten teren, np. techników, serwisantów, kontrolerów.

W przypadku monitoringu, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami z tytułu naruszenia prywatności pracowników, należy ich powiadomić o stosowanym monitoringu, o jego celu, zakresie i formie oraz monitorować tak, aby nie mieć dostępu do prywatnej zawartości pracowników.

Często pobiera się oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z regulacjami dotyczącymi monitoringu w zakładzie pracy. Samo stosowanie monitoringu powinno mieć uzasadniony cel (np. zabezpieczenie się przed kradzieżą, wyciekiem danych itp.) i musi być adekwatne do tego celu.

Brak dostępu do social media

Pracodawcy, którzy nie chcą ryzykować, zamiast monitoringu decydują się na blokadę dostępu do portali społecznościowych czy też zastrzegają, że poczta służbowa może być wykorzystywana wyłącznie w celach służbowych.

Uregulowanie tej materii wydaje się więc niezwykle potrzebne. Z informacji jakie zostały ostatnio udostępnione przez zastępcę dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, wynika, że w trakcie prac nad nowelizacją przepisów dotyczących ochrony danych osobowych Ministerstwo pochyli się nad kwestią uregulowania monitoringu pracowników w miejscu pracy oraz korzystania z danych biometrycznych pracowników.

Z rozmowy przeprowadzonej z przedstawicielem Ministerstwa wynika, że zmiany, nad którymi aktualnie toczą się prace, zakładają uregulowanie kwestii zbierania danych biometrycznych w kodeksie pracy. Przepisy będą odpowiadały między innymi na pytanie czy dane biometryczne będzie można gromadzić tylko w postaci kodu cyfrowego, odkodowywanego za pośrednictwem algorytmu, który znajdzie się w posiadaniu administratora danych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dane biometryczne pracowników i monitoring: Regulacje prawne coraz bliżej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA