Czy zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne?

Upadłość ponad stu tysięcy firm i kilkaset tysięcy nowych bezrobotnych - takie mogą być skutki wdrożenia nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych. Regulacja ta zagraża bowiem funkcjonowaniu programu dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lip 2013 18:21


Dziś Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowuje miejsca pracy dla niepełnosprawnych pracowników, jeśli tylko pracodawcy spełniają odpowiednie warunki. Najwyższe dotacje są uzyskiwane w przypadku zakładów pracy chronionej.

Obecnie jest ich niespełna 1,5 tysiąca a dopłaty do każdej pensji wynoszą w ich przypadku od 600 do 3300 zł, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Tymczasem na otwartym rynku pracy kwoty te zawierają się pomiędzy 420 a 2970 zł.

Od kilku lat rząd wspomina o konieczności zrównania tych kwot. Polegałoby ono na podwyższeniu dotacji dla rynku otwartego tak, by osiągnęły one taką samą wysokość jak w przypadku zakładów pracy chronionej.

O tym, że takie rozwiązanie byłoby wprowadzane stopniowo od 2014 roku wspominał w ostatnich miesiącach kilkukrotnie Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

- Trudna sytuacja finansowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynikająca m.in. ze wzrostu zainteresowania pracodawców subsydiowanym zatrudnieniem, a tym samym stale zwiększającymi się wydatkami na ten cel nie pozwoliła wówczas na realizację tego założenia. Sytuacja ta była powodem kilkukrotnego przesuwania w czasie wprowadzenia przepisów wyrównujących wysokość pomocy dla chronionego i otwartego rynku pracy - twierdził na początku tego roku odpowiadając na interpelację poselską.

Kłopotliwe rozporządzenie

Wkrótce jednak może okazać się, że PFRON nie będzie mógł wydawać środków na ten cel nawet w dotychczasowej wysokości.

Wszystko przez projekt nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które zakłada limity pomocy publicznej udzielanej przez państwa Unii Europejskiej w ramach tzw. wyłączeń blokowych. Zgodnie z projektem, wynosiłyby one 0,01 proc. PKB danego kraju lub równowartość 100 mln euro. W przypadku Polski byłoby więc to odpowiednio 150 mln lub nieco ponad 400 mln złotych. Tymczasem PFRON wydaje rocznie na dotacje do zatrudniania niepełnosprawnych ponad 3 mld złotych.

Zgodnie z planem Komisji Europejskiej, rozporządzenie ma zostać przyjęte w kwietniu 2014 roku i obowiązywać od lipca tego samego roku. Obecnie trwają konsultacje na temat jego treści. Swoje uwagi zgłosił już polski rząd, któremu nie podobają się właśnie limity ograniczające dotacje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.