×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy zakażenie po odmowie szczepienia to wypadek w pracy?

  • Autor: PAP/PSZ
  • Opublikowano: 24 lut 2021 7:48

Czy zakażenie się koronawirusem przez pielęgniarkę, która odmówiła przyjęcia szczepionki, można uznać za wypadek w miejscu pracy - orzeczenie w tej sprawie wyda włoski Instytut Ubezpieczeń od Wypadków w Pracy.

Czy zakażenie po odmowie szczepienia to wypadek w pracy?
Sprawa dotyczy włoskiej służby zdrowia (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Sprawa 15 pielęgniarek i pielęgniarzy z Genui to precedens. Tyle osób z personelu pielęgniarskiego z tamtejszej polikliniki San Martino zaraziło się wirusem po tym, gdy w przeciwieństwie do zdecydowanej większości pracowników nie zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi.

Dyrektor administracyjny tej największej placówki szpitalnej w regionie Liguria uznał, że odmowa ta jest poważnym naruszeniem zasad przez pracowników służby zdrowia. Spośród zatrudnionych tam 3120 pielęgniarzy, pielęgniarek oraz techników 592 osoby, a więc jedna piąta personelu, nie chciały się zaszczepić.

15 pielęgniarek i pielęgniarzy zaraziło się następnie wirusem. Ich sprawą zajęła się dyrekcja oddziału służby zdrowia w Genui, która skierowała ją następnie do Instytutu w Rzymie prosząc o wydanie orzeczenia, czy przysługuje zakażonym odszkodowanie za zachorowanie w miejscu pracy czy też należy uznać wyłącznie ich zwolnienie lekarskie. Ponadto zwrócono się o rozstrzygnięcie, czy trzeba rozgraniczyć odmowę szczepienia bez powodów uzasadnionych stanem zdrowia od sytuacji, gdy był on tego przyczyną.

Kwestia jest o tyle skomplikowana, zauważył dziennik "Il Fatto Quotidiano", że szczepionka przeciwko koronawirusowi nie jest obowiązkowa.

Oczekiwane orzeczenie w sprawie pierwszego takiego przypadku we Włoszech wyznaczy, jak zauważają media, generalną i ważną dla całego kraju linię postępowania w sytuacjach, które mogą się powtórzyć w różnych miejscach pracy i dotyczyć w następnych miesiącach nie tylko pracowników służby zdrowia, ale również na przykład nauczycieli i funkcjonariuszy sił porządkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy zakażenie po odmowie szczepienia to wypadek w pracy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA