×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?

Od 2020 r. ustawa o zakazie handlu wprowadzi jeszcze bardziej zaostrzone przepisy dotyczące handlu. Sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele z wyjątkami tych w okresach przedświątecznych. Tymczasem przedsiębiorcy i związkowcy wskazują na błędy w przepisach i domagają się uszczegółowienie zapisów ustawy.

Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Od 2020 r. sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele, z wyjątkami tych w okresach przedświątecznych. Przeciwnicy wskazują, że zakaz handlu nie przyniósł efektów jakie zapowiadano. Wręcz odwrotnie wiele osób straciło.
  • Ograniczenie handlu wpłynęło negatywnie na małe biznes. Spowodował on utratę części klientów, a tym samym obniżenie przychodów - wynika z raportu Danae pn. "Polacy z różnych grup zawodowych i społecznych oceniają obowiązujące ograniczenie handlu w niedzielę".
  • Związkowcy wskazują na luki w prawie i konieczność nowelizacji ustawy. Wiadomo, że o całkowitym zniesieniu zakazu handlu w niedziele nie ma mowy. Jednak po marcu 2020 roku można spodziewać się nowelizacji ustawy.

1 marca 2018 roku weszła ustawa o zakazie handlu. Zgodnie z jej zapisami w 2019 r. handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Do końca roku zostało więc tylko pięć niedziel, podczas których będzie można zrobić zakupy. Sklepy będą otwarte 27 października, 24 listopada oraz 15, 22 i 29 grudnia.

Od 2020 r. zakaz handlu zostanie jeszcze bardziej zaostrzony. Sklepy będą zamknięte w niedziele, z wyjątkami w okresach przedświątecznych. Zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

- W zakazie handlu chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, ale także, aby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedziele, mieli wolne - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o zakaz handlu w niedziele.

Przedsiębiorcy tracą na zakazie handlu, ale sobie radzą

Czy ustawa przyniosła zamierzony efekt? Zdania Polaków o wpływie wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele na małych przedsiębiorców są podzielone. 45 proc. ankietowanych stwierdziło, że sytuacja ta utrudnia rozwój drobnego biznesu. Odmiennego zdania było 33 proc. respondentów, a 22 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi - wynika z raportu Danae pt. "Polacy z różnych grup zawodowych i społecznych oceniają obowiązujące ograniczenie handlu w niedzielę".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA