Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wyjaśnia, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, co jednak nie jest tożsame z dniami urlopu.

Urlop wypoczynkowy to jeden z przywilejów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nieudzielenie go przez pracodawcę wiąże się z nałożeniem na niego kary grzywny. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Czytaj też: Urlopy bez limitu w Polsce już działają. Bierzesz tyle wolnego, ile chcesz
- Przytoczony przepis posługuje się pojęciem dni kalendarzowych, co nie jest tożsame z dniami urlopu. Zgodnie bowiem z art. 154(2) § 1 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W konsekwencji do okresu 14-dniowego odpoczynku wlicza się - poza dniami pracy, na które został udzielony urlop - także dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy lub wynikające ze stosowania równoważnego czasu pracy), przypadające między dniami urlopu oraz bezpośrednio przed rozpoczęciem lub po zakończeniu urlopu - wyjaśnia PIP.
Czytaj też: Urlop? Dziękuję, nie miałem. Źle się dzieje w polskich firmach
PIP podkreśla, że celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił po pracy, dlatego też podzielenie urlopu na krótkie, kilkudniowe odcinki, nie zrealizowałoby w pełni tego założenia.
- W świetle powyższego pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w ten sposób, że jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych - zaznacza PIP.


KOMENTARZE (0)