Czy można pracować zdalnie bez ograniczeń telepracy?

Praca zdalna to ułatwienie nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy. Jak można ominąć ograniczenia telepracy i pozwolić zatrudnionym na pracę z domu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy można pracować zdalnie bez ograniczeń telepracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 gru 2014 11:28


Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Fundacja Aktywności Lokalnej (FAL) w ramach projektu „Mam dziecko – pracuję” przygotowała i pomogła wdrożyć zdalną pracę u ok. 100 pracodawców. Każdy z rodziców miał konkretną liczbę godzin do wyrobienia, jednak mógł dopasować czas pracy do swoich potrzeb. Jeśli np. rodzic musiał odebrać dziecko z przedszkola to cztery godziny pracował z domu. A gdy wymagała tego sytuacja, mógł zająć się swoimi obowiązkami w domu nawet cały dzień.

Czytaj też: Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

Praca zdalna nie musi być telepracą, a więc pracodawca nie musi ustalać zasad telepracy ze związkami zawodowymi, zapewnić pracownikowi odpowiedniego sprzętu elektronicznego, ubezpieczenia, a także nie jest odpowiedzialny za normy BHP w domu zatrudnionego. W jaki sposób można pokonać bariery Kodeksu pracy?

Czytaj też: Pracownik zdalny to nawet 8 tys. zł w kieszeni pracodawcy rocznie

Należy pamiętać, by wymiar czasu pracy z domu nie przekroczył połowy etatu – wtedy praca zdalna nie jest telepracą. – Trzeba też zastrzec, że praca taka nie stanowi podróży służbowej, więc nie uprawnia do wypłaty diet oraz nie jest telepracą – komentuje na łamach „DGP” Iwona Janicka, dyrektor generalny FAL.

– Należy zadbać też o inne szczegóły takiego rozwiązania, np. wskazać, że nie chodzi jedynie o pracę w domu, ale po prostu o możliwość jej świadczenia poza biurem – tłumaczy dla "DGP" Alina Giżejowska, radca prawny i partner w Kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.