- Projekt miałby też umożliwić kierownikom podmiotów leczniczych wydanie nakazu szczepienia swym pracownikom.
- W razie odmowy szef placówki miałby prawo zwolnienia pracownika.
- Kolejne z przewidywanych w projekcie rozwiązań zakłada, że przedsiębiorstwo, które wykaże, że wszyscy jego pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą dotyczyć go ewentualne restrykcje covidowe.
Złożenie projektu ustawy zapowiedzieli w środę (17 listopada) posłowie PiS: Czesław Hoc i Paweł Rychlik. Zgodnie z propozycją PiS przedsiębiorca będzie miał prawo zażądać od pracownika okazania certyfikatu covidowego. Gdyby okazało się, że pracownik nie został zaszczepiony przeciw COVID-19, pracodawca będzie mógł przenieść go do działu, w którym nie będzie miał on styczności z klientami.
Projekt miałby też umożliwić kierownikom podmiotów leczniczych wydanie nakazu szczepienia swym pracownikom. W razie odmowy szef placówki miałby prawo zwolnienia pracownika. Kolejne z przewidywanych w projekcie rozwiązań zakłada, że przedsiębiorstwo, które wykaże, że wszyscy jego pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą dotyczyć go ewentualne restrykcje covidowe.
Projekt Prawa i Sprawiedliwości wciąż nie wpłynął do Sejmu. Politycy PiS nie kryją, że proponowane w nim regulacje budzą opór w klubie PiS. Zapowiedź jego złożenia otwarcie krytykowali m.in. posłowie: Anna Maria Siarkowska i Sławomir Zawiślak.
Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przyznał w sobotnim programie "Śniadanie w Trójce" w Programie Trzecim Polskiego Radia, że sprawa jest bardzo skomplikowana.
- Wiem, że są zwolennicy szybkich rozwiązań, jedni mówią: "absolutnie nie, bo moja wolność", drudzy mówią: "absolutnie tak, bo ja się zaszczepiłem i tak bym oczekiwał". To jest materia, której nie da się rozwiązać, ot tak, bo ona porusza sprawy fundamentalne z punktu widzenia demokracji, praw obywatelskich - powiedział Fogiel.
Czytaj też: Płace wciąż rosną szybciej niż przed pandemią. Średnia to prawie 6 tys. złPłace wciąż rosną szybciej niż przed pandemią. Średnia to prawie 6 tys. zł
Dodał, że w klubie PiS trwa zbiórka podpisów pod projektem. - To jest proces. Następnie projekt trafi do laski marszałkowskiej - zaznaczył Fogiel.
Dopytywany, potwierdził, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości popiera zaproponowane rozwiązania. - Kierownictwo PiS jest za każdym rozwiązaniem, które chroni Polaków i to będzie widoczne w głosowaniu - zapewnił poseł.
Wstępne poparcie dla projektu wyraził w tej samej audycji poseł Lewicy Maciej Gdula. "Oczywiście zawsze trzeba sprawdzić, co tam jest w tym projekcie, czy nie ma jakiś dodatkowych +kwiatków+, ale myślę, że bylibyśmy skłonni poprzeć taki projekt. Każde rozwiązanie, które sprawi, że będzie nam łatwiej chronić życie ludzi, znajdzie poparcie na Lewicy" - zadeklarował polityk.
Według niego w sprawie walki z COVID-19 Lewica opowiada się wprowadzeniem ograniczeń dla osób niezaszczepionych do niektórych usług typu teatry, kina czy dalekobieżny transport.
- Mnie boli jedno - osoby, które się zaszczepiły, które zachowały się odpowiedzialnie, nie mają w zasadzie żądnych korzyści z tego, że się zaszczepiły, oprócz tego oczywiście, że z mniejszym prawdopodobieństwem zachorują i będą miały poważne problemy zdrowotne - podkreślił Gdula.
Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, pytany o poparcie dla projektu, odparł: "poparłbym każde rozwiązania, które bronią życia i zdrowia Polaków, które chronią nas przed całkowitym lockdownem".
Zarzucił jednocześnie rządowi, że nie robi nic, by ograniczyć rozprzestrzenianie się czwartej fali pandemii COVID-19. "Osobiście, jako ojciec trojga małych dzieci, z których właśnie jedno wylądowało na kwarantannie, mam dość tego nicnierobienia rządu PiS" - zaznaczył poseł KO.
Powtórzył też wyrażone w piątek przez lidera PO Donalda Tuska oczekiwanie, by rząd ujawnił rekomendacje Rady Medycznej przy premierze, dotyczące walki z pandemią.
- Chcielibyśmy wiedzieć, co się dzieje z ich poradami, bo mamy wrażenie, że rząd, jeżeli chodzi o kolejną falę pandemii, nie robi po prostu kompletnie nic. W "mailach prawdy" pana ministra Michała Dworczyka kilkakrotnie znajdujemy takie informacje, że rząd kieruje się sondażami, słupkami poparcia, a nie bezpieczeństwem i zdrowiem Polaków - stwierdził Kierwiński.
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot zapowiedział, że jak tylko projekt wpłynie do Sejmu, Andrzej Duda i jego współpracownicy zapoznają się z jego szczegółami.
- To jest dosyć poważna sprawa, bo jest to jednak ingerencja we wrażliwe dane medyczne. Będziemy musieli się zastanowić, czy sytuacja uzasadnia taką ingerencję - zaznaczył Szrot. Przyznał zarazem, że ostatnio "mieliśmy do czynienia z wieloma nadzwyczajnymi sytuacjami", które zmieniły spojrzenie na pewne sprawy.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (2)