PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Czy firma może zakazać wnoszenia i używania telefonu w pracy?

  • KDS
  • 16 wrz 2022 15:29

Pracodawca nie może bezwzględnie zabronić korzystania z telefonu prywatnego w miejscu pracy. Może jednak wprowadzić obostrzenia, w których szczegółowo określi sposób, w jaki pracownik może korzystać z telefonów prywatnych oraz miejsce i czas do korzystania - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Czy firma może zakazać wnoszenia i używania telefonu w pracy?
Firma nie może zakazać wnoszenia telefonu prywatnego na teren zakładu pracy (fot. Unsplash/Peter van Eijk)
REKLAMA
  • Pracodawcy nie mogą wprowadzić całkowitego zakazu wnoszenia lub używania telefonu prywatnego na terenie zakładu.
  • Takie działanie byłoby sprzeczne m.in. z Konstytucją RP. 
  • Wyjątkiem może być sytuacja, w której używanie telefonów komórkowych miałyby negatywny wpływ na pracę maszyn i urządzeń.

Z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wynika, że w Polsce już 96,9 proc. Polaków powyżej 15. roku życia korzysta z telefonu komórkowego, a 77,3 proc. z internetu. Co więcej, Polacy zapytani w jaki sposób korzystają z telefonów, w zdecydowanej większości wskazują na przeglądanie stron internetowych 82,1 proc. 

Oznacza to, że telefon stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Służy nie tylko do dzwonienia. Zabieramy go również do pracy, na co nie zawsze przychylnie patrzą nasi szefowie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do Państwowej Inspekcji Pracy odnośnie tego, czy pracodawca ma prawo zakazać pracownikom wnoszenia na teren zakładu pracy prywatnego telefonu komórkowego oraz ograniczyć prawo do korzystania z takiego telefonu.

Czytaj więcej: Automatyzują co się da, ale wszystkim pracownikom gwarantują dalszą pracę

Z wyjaśnień PIP wynika, że nie może on bezwzględnie zabronić korzystania z prywatnego telefonu w miejscu pracy. Jednak może wprowadzić obostrzenia, w których szczegółowo określi sposób w jaki pracownik może korzystać z telefonów prywatnych oraz wskazać miejsce i czas do korzystania z nich. Pracodawca określa bowiem w regulaminie zakładu pracy bądź w umowie o pracę organizację i porządek pracy. Korzystanie z telefonów komórkowych również jest zależne od tych aktów.

Podjęcie decyzji o ograniczeniu korzystania z urządzeń prywatnych w czasie pracy jest jednym z uprawnień pracodawcy, a pracownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu i porządku pracy w myśl art. 100 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy.

Całkowity zakaz używania prywatnych telefonów komórkowych w pracy łamie Konstytucję

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy firma może zakazać wnoszenia i używania telefonu w pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA