×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty pracy z urzędu?

 • jk
 • 21 mar 2023 16:16

Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co jeśli bezrobotny nie przyjmie oferty?

Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty pracy z urzędu?
Urząd powinien zaoferować bezrobotnemu "odpowiednią pracę" (Fot. PTWP)
REKLAMA

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że urząd powinien zaoferować bezrobotnemu "odpowiednią pracę". Co się kryje pod tym pojęciem?

"Odpowiednia praca" musi spełniać kilka warunków

Jak podaje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, "odpowiednia praca" to zatrudnienie lub inna praca zarobkowa, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy może także je wykonywać po wcześniejszym szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym.

Co ważne, także stan zdrowia musi pozwalać bezrobotnemu na wykonywanie pracy, a łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie może przekraczać 3 godzin. Za wykonywanie pracy bezrobotny powinien otrzymywać pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Specjaliści Zielonej Linii podkreślają, że urząd pracy powinien przedstawiać osobom zarejestrowanym jako bezrobotne oferty zgodne z ustawową definicją.

Odmowa przyjęcia oferty odpowiedniej pracy - jakie skutki dla bezrobotnego?

Jeżeli bezrobotny, któremu urząd pracy przedstawi ofertę odpowiedniej pracy, odmówi jej przyjęcia, zostanie pozbawiony statusu osoby bezrobotnej.

Art.33 (4) Starosta, z zastrzeżeniem art. 75 ust. 3, pozbawia statusu bezrobotnego bezrobotnego, który:

pkt 3) odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie; pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:

a) 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,

b) 180 dni w przypadku drugiej odmowy,

c) 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Źródło: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Zastrzeżenie, o którym mowa wyżej dotyczy bezrobotnego, który w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia. Nie zostaje on pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli o zamierzonym pobycie za granicą lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy. Co ważne, za ten okres nie przysługuje zasiłek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Czy bezrobotny może nie przyjąć oferty pracy z urzędu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Haha 2023-03-23 17:04:05

  Najlepiej by Polacy pracowali za miske ryżu na bandere

 • Wróg publiczny Polski 2023-03-22 15:49:37

  (...) w (...) Polakom i polskim zadmierdlym instytucjom skorumpowane podłe obywatelstwo jesteście zaśmierdymi polskimi obywatelami znepotyzowany naród

 • Wróg Polski 2023-03-22 15:47:00

  Oczywiście że może nie przyjąć gówno Mają i z gównem zostaną a swojej oferty lepsze Mają pod stołem dla skorumpowanych polskich kurwów obywatelskich (...) w (...)

 • Kasia 2023-03-22 09:28:29

  Tak właśnie zmniejsza się poziom bezrobocia w naszym kraju :) nie ważne dla Pani urzędniczki, że praca na umowie zlecenie, 10 godzin dziennie... kodeks pracy? o czym człowieku ty mówisz? o jakich prawach?

 • Zeghar 2023-03-22 07:59:26

  Powinno być odniesienie do średniego wynagrodzenia za daną pracę, a nie do minimalnego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA