PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czwarta fala naciera, a rynek pracownika jeszcze nigdy nie był tak silny

O sytuacji na rynku pracy, zmianach, jakie na nim zajdą, rozmawialiśmy podczas debaty "Rynek pracy", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Debatę poprowadził Rafał Kerger, nasz redaktor naczelny.

Czwarta fala naciera, a rynek pracownika jeszcze nigdy nie był tak silny
W II kwartale 2021 roku liczba osób pracujących wynosiła w naszym kraju 16 597 tys. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • - Mamy rynek pracownika, najsilniejszy od 20 lat. To, co się wydarzyło w ostatnim czasie, rodzi wiele wyzwań dla menedżerów, firm, zarządzających - tak aktualną sytuację na rynku pracy ocenia Artur Skiba, prezes agencji rekrutacyjnej Antal.
 • Pandemia spowodowała, że zupełnie zmienił się system monitoringu pracy, pojawiła się nowa generacja pracowników - perennialsi.
 • W rozwiązaniu problemów, z jakimi obecnie mierzą się pracodawcy, mają pomóc zmiany w prawie, nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
 • Niżej cały zapis dyskusji oraz jej streszczenie.

Rynek pracy, czyli kto?

Na początek trochę liczb obrazujących sytuację na rynku pracy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kwartale 2021 roku liczba osób pracujących wynosiła w naszym kraju 16 597 tys. osób. To o 164 tys. (1 proc.) więcej w porównaniu do I kwartału 2021 roku i o 323 tys. (2 proc.) w relacji do II kwartału roku 2020. Można powiedzieć, że są to ludzie, którzy przetrwali ostatnie, wyjątkowo trudne miesiące.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pandemia COVID-19 wywołała spore zamieszanie i spowodowała ogromną niepewność w kwestiach zawodowych. Gastronomia, hotelarstwo czy branża eventowa, czyli branże, które w czasie pandemii zostały najmocniej dotknięte obostrzeniami, zmuszone były do mocnych cięć zatrudnienia. Jednak wskaźniki pokazują, że udało się nam przejść przez ten czas suchą stopą.

Bezrobocie w naszym kraju? Jedno z najniższych w Europie. W sierpniu 2021 r. wyniosło 5,8 proc. i w stosunku do lipca nie zmieniło się. W urzędach pracy zarejestrowanych było zaledwie 960,8 tys. bezrobotnych, miesiąc wcześniej 974,9 tys. osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Czwarta fala naciera, a rynek pracownika jeszcze nigdy nie był tak silny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • roman 2021-11-07 22:20:50

  Boże co za bzdura. Jak można takie badziewie wypisywać. Rynek pracownika ale zapomnieli dopisać 25+ który ma puste cv. Dla 40+ brak pracy. Propaganda pełną gębą. Na moje cv nikt nie chce nawet spojrzeć. 20 lat pracy w bankowości. Mam 47 lat. Bez pracy od 2 lat. Tyle w temacie.

 • Kasia 2021-10-11 13:09:47

  Rynek pracownika? 17 lat doświadczenia, 2 kierunki studiów i 2 lata szukam pracy… qwa…co wy p.

 • Elżbieta 2021-10-06 13:34:06

  Małe bezrobocie? Bo po co się rejestrować. To tylko zamieszanie. Do ubezpieczenia zdrowotnego może zgłosić żona męża, mąż żonę. A pracy szuka się na własną rękę, od lat za granicą.

 • Misio 2021-10-06 12:41:58

  W urzędach było zarejestrowanych prawie milion bezrobotnych ? Rozumiem że jest te 6% przytoczone w artykule to jest faktycznie w skali Polski drobnostka .

 • Hahah 2021-10-06 05:26:16

  Co za brednie hahahhaha

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA