×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czterodniowy tydzień pracy będziemy mieć najwcześniej za dekadę

  • Autor: PAP/PSZ
  • 18 lip 2022 8:17

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy powinno być stopniowe i rozłożone przynajmniej na dekadę - twierdzi wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. Dodał, że w warunkach niskiego bezrobocia, taka zmiana oznacza m.in. spadek PKB.

Czterodniowy tydzień pracy będziemy mieć najwcześniej za dekadę
Andrzej Kubisiak wymienia kilka warunków dla wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy (fot. PIE)
REKLAMA

W ocenie wiceszefa Polskiego Instytutu Ekonomicznego, czterodniowy tydzień pracy wydaje się perspektywą nieuchronną, ale dojście od tego modelu powinno być stopniowe i rozłożone nie na lata, a przynajmniej na dekadę.

Zaznaczył, że na świecie przeprowadzono kilka "punktowych eksperymentów", ale do tej pory w żadnych z krajów rozwiniętych nie wprowadzono tego modelu. "W naszym kraju warto poczekać z działaniami na wyniki pilotaży realizowanych w innych, zamożniejszych od nas krajach, tj. w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii" - powiedział Andrzej Kubisiak.

Czytaj także: Premier: mamy najniższe bezrobocie w historii. Niech Niemcy sami zbierają sobie szparagi

Przypomniał, że w krajach OECD średni czas pracy, skracany jest systematycznie od lat siedemdziesiątych XX wieku. "W Polsce jest on relatywnie wysoki ze względu na niski udział pracy na umowy o niepełnym wymiarze etatu" - wskazał.

Należy zwiększyć wydajność pracy

Jego zdaniem, aby przygotować polską gospodarkę na zmiany modelu czasu pracy, należy przede wszystkim wprowadzić skuteczny nadzór, tak aby przepracowane nadgodziny znalazły odzwierciedlenie w realnych świadczeniach pracowników. "Bez tego kroku skrócenie tygodnia pracy będzie fikcją i spowoduje wydłużenie nieewidencjonowanego czasu pracy" - zauważył Kubisiak.

Według eksperta PIE, drugim koniecznym krokiem w dojściu do czterodniowego tygodnia, jest upowszechnienie pracy na część etatu. Kubisiak zaznaczył, że to rozwiązanie nie wymaga zmian prawnych tylko modyfikacji kultury korporacyjnej w polskich firmach.

I wreszcie trzecim elementem w okresie przygotowawczym - dodał - jest zwiększenia wydajności pracy w oparciu o nowe technologie, takie jak automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja.

"Brak wprowadzenia powyższych elementów i dostosowania naszej gospodarki do tej zmiany, w warunkach bardzo niskiego bezrobocia, dużych niedoborów kadrowych i malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym prowadziłoby do spadku PKB, obniżenia konkurencyjności naszej gospodarki i zachwiania ciągłości pracy zarówno po stronie firm prywatnych jak i sektora usług publicznych" - powiedział Kubisiak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czterodniowy tydzień pracy będziemy mieć najwcześniej za dekadę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dawid Jurand 2022-07-18 09:03:02

    Wow, cóż za przenikliwa analiza. Zaskoczę experta i podpowiem, że gdybyśmy zrezygnowali z wolnych weekendów to w pierwszych okresach PKB wy wzrosło! 🤯. Tylko co z tego?! Czy na rzecz PKB warto rezygnować godnego i jakościowego życia? Btw używanie PKB jako głównego wskaźnika to anachronizm. Zakładam, że w ciagu 2 lat pracodawcy będą proponować w niektórych (ofc nie w wybranych) branżach 4-dniowy tyg. pracy jako przewagę nad konkurencją. Bo zmotywowany pracownik się opłaca.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA