Członkowie zarządu fundacji zatrzymani pod zarzutem oszustw

Pod zarzutem oszustw zatrzymano dwoje członków zarządu katowickiej fundacji „Człowiek dla Człowieka” - podała w poniedziałek, 21 grudnia prokuratura. Pieniądze przeznaczane przez firmy na cele charytatywne podejrzani mieli przeznaczać na prywatne potrzeby.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Członkowie zarządu fundacji zatrzymani pod zarzutem oszustw

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 gru 2015 10:08


O zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów szefom fundacji poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. „Zatrzymanej kobiecie i mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustw na kwotę prawie 90 tys. zł i usiłowania oszustwa na kwotę 18 tys. zł na szkodę spółek głównie z województwa śląskiego” - podała.

Według ustaleń postępowania, firmy przekazywały na akcje charytatywne pieniądze, które w rzeczywistości wykorzystywane były na prywatne potrzeby członków zarządu fundacji. W jednym przypadku prokurator zarzucił podejrzanym usiłowanie oszustwa, albowiem do przekazania pieniędzy nie doszło - wyjaśniła prok. Zawada-Dybek.

Członkowie zarządu fundacji od lipca 2012 do listopada 2015 roku zgłaszali się o wspomożenie materialne do ogólnopolskich przedsiębiorców, którym w zamian za okazaną pomoc proponowali wsparcie w instytucjach państwowych. Jak dodała Zawada-Dybek, w niektórych przypadkach podejrzani przedstawiali się jako pracownicy urzędów państwowych.

Każdemu z podejrzanym przedstawiono osiem zarzutów oszustw na szkodę przedsiębiorców, którzy przekazywali pieniądze na pomoc osobom ubogim w ramach akcji charytatywnych. Chodziło o kwoty od dwóch tysięcy do 18 tys. zł, łącznie 90 tys. zł.

Prokurator zarzucił podejrzanym, iż z zarzucanego im procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu. Może za to grozić kara do 12 lat więzienia. Podejrzani nie przyznali się do winy. Zgodnie z decyzją prokuratora zostali zobowiązani do powstrzymywania się od działalności w zakresie kierowania i reprezentowania fundacji.

Jak zaznaczają prokuratorzy, śledztwo ma charakter rozwojowy, a kwotę wyłudzonego mienia szacuje się na ok. 700 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.