Czepiel: Firmy nie będą mogły narzucać wypłaty wynagrodzenia zamiast oddania dnia wolnego

To nie zamach na pięciodniowy tydzień pracy, a większy wybór dla pracownika - ocenia projekt nowelizacji kodeksu pracy wniesiony przez PO ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, Anna Czepiel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czepiel: Firmy nie będą mogły narzucać wypłaty wynagrodzenia zamiast oddania dnia wolnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2014 19:17


Projekt ustawy wprowadzającej możliwość zapłaty dla pracownika za pracę w sobotę, który był dyskutowany 22 października w sejmie, wzbudził wiele kontrowersji - związkowcy uznali to za próbę wprowadzenie tylnymi drzwiami sześciodniowego tygodnia pracy. Tymczasem, według ekspertów, sprawa nie jest taka prosta.

- Poselski projekt zmian w kodeksie pracy umożliwi pracownikowi zadecydowanie, czy w zamian za pracę w sobotę ma otrzymać dzień wolny, czy też dodatkowe wynagrodzenie - twierdzi Anna Czepiel, ekspert FOR. - Pracodawca natomiast będzie mógł odgórnie wybrać wypłacenie dodatkowych pieniędzy tylko w sytuacjach, gdy oddanie dnia wolnego nie będzie możliwe. Jednak aby uniknąć ryzyka nadużyć warto doprecyzować, jakie mają to być sytuacje - dodaje.

Czytaj też: Zmiany w kodeksie to próba wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy?

 Jej zdaniem firma nie będzie mogła narzucić pracownikowi wypłaty dodatkowego wynagrodzenia zamiast oddania dnia wolnego, chyba że nie będzie możliwości udzielenia takiego dnia.

Zdaniem ekspert FOR dużej liczbie pracowników, którym zdarza się pracować w sobotę, bardziej niż na dniu wolnym może zależeć na dodatkowym wynagrodzeniu, aby np. zwiększyć domowy budżet. Umożliwienie dodatkowego wynagradzania pracy w sobotę, będzie więc stanowić ochronę interesów pracownika.

Anna Czepiel przypomina też, że z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2013 r. 38,4 proc. kontrolowanych pracodawców nie oddawało wolnego dnia za pracę w sobotę, ale już trzykrotnie mniej firm (11,8 proc.) uchylało się od rekompensowania pracy w niedziele i święta, która z urzędu jest rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia (a dniem wolnym tylko w przypadku wniosku pracownika).

Dla wielu pracowników wybór premii zamiast dnia wolnego wiązałby się też z krótszym okresem oczekiwania na rekompensatę: z oddaniem dnia wolnego pracodawca może zwlekać do końca okresu rozliczeniowego trwającego standardowo 4 miesiące, natomiast większe jest prawdopodobieństwo, że dodatkowe wynagrodzenie, w zamian za pracę w sobotę, byłoby wypłacone wcześniej, np. zostałoby dołączone do wynagrodzenia za miesiąc, w którym wykonywana była praca w sobotę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.