Informacja o tym, że praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy w przestrzeni publicznej zaistniała pod koniec września. Prace nad nowelizacją kodeksu trwają, włączeni są w nie strona ministerialna, przedstawiciele pracodawców i strony społecznej. - Pracujemy nad katalogiem rozwiązań, które później zarówno przedstawiciele związków zawodowych, jak i przedstawiciele pracodawców przedstawią na forum. Na pewno czeka nasz żywa dyskusja nad tymi rozwiązaniami - komentuje w rozmowie z PulsHR.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.
-
- •6 lis 2020 7:00

- Pod koniec września w przestrzeni publicznej pojawiły się proponowane przez ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapisy regulujące pracę zdalną. Dziś rozmowy toczą się w Radzie Dialogu Społecznego.
- Eksperci komentujący proponowane zmiany zauważają jednak, że jest wiele rzeczy, które należałoby poprawić. Pojawiają się bowiem zdania, że zbyt sztywne regulacje dotyczące pracy z domu mogą w konsekwencji zniechęcić zarówno pracodawców, jak i pracowników do korzystania z takiej formy świadczenia pracy.
- - Pracujemy nad tym projektem na forum dialogu społecznego. To jest praca wspólna kilku stron, nad stworzeniem takich zapisów, które będą zaspokajały potrzeby wszystkich stron - komentuje w rozmowie z PulsemHR Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.
- Chcielibyśmy, żeby praca zdalna, która jest już powszechna w urzędach, różnych przedsiębiorstwach weszła na stałe do Kodeksu pracy - zaznaczyła Iwona Michałek, odpowiedzialna za resort pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
- Pandemia nas w dużej mierze zaskoczyła i wymusiła organizację pracy tak, by zadbać o zdrowie pracowników. Okazało się, że praca zdalna jest najlepszym sposobem, aby obronić się przed pandemią. Od marca w przepisach "ustawy covidowej" mamy zapisy regulujące taką formę pracy. Okazuje się, że jeden przepis pomógł tak zorganizować pracę, by nasze działania były szybkie i skuteczne. Ustawa oczywiście nie jest doskonała. Z perspektywy czasu widać, jakie praca zdalna przynosi efekty, jakie są jej plusy, jakie minusy. Stąd apele pracodawców i związków zawodowych, by pracę zdalną uregulować w kodeksie - wyjaśnia w rozmowie z serwisem PulsHR.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.
Zobacz: Praca zdalna po nowemu. Mamy projekt zmian w Kodeksie pracy
Wszystko wskazuje na to, że do wpisania rozwiązań regulujących pracę zdalną coraz bliżej. Pod koniec września w przestrzeni publicznej pojawiły się proponowane przez ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapisy regulujące pracę zdalną. Dziś rozmowy toczą się w Radzie Dialogu Społecznego.


KOMENTARZE (3)