×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czeka nas dłuższa praca albo bieda

 • Autor: PAP/PSZ
 • 30 sty 2023 9:01

Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś - uważa wielu ekonomistów.

Czeka nas dłuższa praca albo bieda
Dzisiaj odsetek emerytur minimalnych bądź niższych (otrzymują je osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury, ale nie miały 20-25 lat stażu pracy) to około 10 proc. W 2060 r. będzie sześciokrotnie wyższy (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak czytamy w najnowszym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita", jeśli minimalny wiek emerytalny zostanie utrzymany na dzisiejszym poziomie (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), to za kilka dekad większość emerytów będzie mogła liczyć co najwyżej na świadczenie minimalne.

Dzisiaj odsetek emerytur minimalnych bądź niższych (otrzymują je osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury, ale nie miały 20-25 lat stażu pracy) to około 10 proc. W 2060 r. będzie sześciokrotnie wyższy.

- To będzie wywierało presję polityczną na podwyżki tego świadczenia. Presja ta będzie rosła wraz ze wzrostem populacji emerytów. Możemy znaleźć się w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której ludzie pracują krótko, otrzymują wysoką emeryturę minimalną (co zmniejsza bodźce do dłuższej pracy), a młodsze roczniki ponoszą wysokie koszty podatkowe takiego rozwiązania - ocenia prof. Michał Brzoza-Brzezina z SGH, cytowany przez "Rz".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (77)

Do artykułu: Czeka nas dłuższa praca albo bieda

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna 2023-02-01 06:00:42

  Po zmianie ustroju bylo wysokie bezrobocie kobiet praca za najnizsza krajowa az do dxis to i emerytury beda niskie .nawet podnosząc wiek a pracujac za najnizsza nic się nie zmieni. Drapiezny system na całym świecie podnosić wiek emerytalny chce bo chce beac a nie dawać

 • Kaszub 2023-01-31 23:09:48

  Artykuł pisany na zamówienie, bez najważniejszych konkluzji: niewielkie ma znaczenie wiek przejścia na emeryturę, istotny jest czasokresu pracy i wysokość odłożonego kapitału. Krótko mówiąc, jedynym sprawiedliwym i obiektywnym systemem emerytalnym jest emerytura stażowa, jak to ma miejsce w wielu krajach. Obecnie jest tak, że wystarczy w całym życiu przepracować legalnie godzinkę i nagrodą za to jest emerytura z chwilą dożycia wieku emerytalnego. Za to ktoś kto pracuje lat 49 i umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego grosza ze swoich odłożonych w się milionów NIE zobaczy.

 • Mirka 2023-01-31 20:34:16

  Połóżcie nas odrazu do trumny my nie mamy siły pracować dłużej

 • Hanks 2023-01-31 16:06:59

  Tendencyjny artykuł. Moja mama ma emeryturę co roku waloryzowana a wypłaty stoją w miejscu i jakoś nie żałuję że jest emerytka. Kto chce dłuzej pracować to przecież może dalej lub brać emeryturę i pracować to ma już super.

 • Beata 2023-01-31 07:03:52

  Więcej rozdajcie dla nierobów i alkoholików bo ci co mają w 500+ do pracy ani rusz znam takich co mają 500+ i alimenty i żyją z dzieci pieniędzy a do pracy po co . Tak samo pozwalają by zadłużali komunalne do 300 tys po co tyle czekacie jeszcze dostaną w nagrodę socjal za grosze.Kto w ogóle tak rządzi po ch... A ja za najniższą zapierdzielam od 16 roku życia i nie stać mnie na wynajem. Gdzie tu sprawiedliwość pytam

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA