- Autor: aw/pap
- •28 kwi 2017 10:31
Ujednolicenie obowiązkowego, tygodniowego wymiaru czasu pracy nauczycieli, zmiany w ocenie pracy i ścieżce awansu zawodowego, w tym wprowadzenie egzaminu zewnętrznego - to niektóre ze zmian, jakie przygotowuje MEN w Karcie Nauczyciela.

• Chcemy Kartę unowocześnić, wyeliminować archaizmy - zapowiedziała w piątek (28 kwietnia) minister Anna Zalewska.
• Resort proponuje m.in., by tzw. pensum godzinowe wynosiło dla wszystkich nauczycieli, psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych, terapeutów tyle samo - 22 godziny pracy z dzieckiem.
- Kończy się stan, w którym w zależności od tego, gdzie kto pracuje, w jakim samorządzie, będzie miał albo 20, albo 36 godzin pracy tzw. pensum - mówiła Zalewska.
Minister podkreśliła, że wbrew spekulacjom na ten temat nie zmieni się status nauczyciela bibliotekarza - nadal jego wynagrodzenie będzie finansowane z subwencji oświatowej.
Zmiany obejmą też ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli. M.in. uelastyczniony zostanie czas awansu.
- Tzn. nauczyciel będzie mógł mieć skrócony do 12 lat awans zawodowy lub wydłużony do 17 lat, ale generalnie 15 lat to czas awansu zawodowego nauczyciela, aż do nauczyciela dyplomowanego - zapowiedziała minister Zalewska.
Wprowadzony ma być też zewnętrzny egzamin dla nauczyciela stażysty, ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego. Dotychczas awans odbywał się na podstawie rozmowy przed komisją kwalifikacyjną. Sam staż ma zostać wydłużony z 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy.

Potrzebujemy w systemie dbałości o jakość nauczycieli, którzy mają coraz większe możliwości nie tylko rozwijania się, ale też i większe obowiązki, dlatego, że pojawiają się dzieci ze specjalnymi potrzebami, do których trzeba stosować różnorodne formy (nauczania ) " - powiedziała szefowa MEN.
Zmianami w Karcie Nauczyciela zaniepokojeni są związkowcy. - Dla nauczycieli niekorzystne, wręcz groźne będą nowe ustalenia związane z wynagradzaniem. Zniknie pojęcie średniej pensji- uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Kolejna kwestia, która ma się zmienić to to, że środki z dodatku wiejskiego, mieszkaniowego oraz na zagospodarowanie przesunięte zostaną do puli na wynagrodzenie zasadnicze.


KOMENTARZE (3)