PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Czas pracy nauczycieli, ścieżka awansu: Kartę Nauczyciela czekają wielkie zmiany

 • Autor: aw/pap
 • 28 kwi 2017 10:31

Ujednolicenie obowiązkowego, tygodniowego wymiaru czasu pracy nauczycieli, zmiany w ocenie pracy i ścieżce awansu zawodowego, w tym wprowadzenie egzaminu zewnętrznego - to niektóre ze zmian, jakie przygotowuje MEN w Karcie Nauczyciela.

Czas pracy nauczycieli, ścieżka awansu: Kartę Nauczyciela czekają wielkie zmiany
Chcemy Kartę unowocześnić, wyeliminować archaizmy - zapowiedziała w piątek (28 kwietnia) minister Anna Zalewska. (fot. twitter.com/MEN_GOV_PL)
REKLAMA

• Chcemy Kartę unowocześnić, wyeliminować archaizmy - zapowiedziała w piątek (28 kwietnia) minister Anna Zalewska.

• Resort proponuje m.in., by tzw. pensum godzinowe wynosiło dla wszystkich nauczycieli, psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych, terapeutów tyle samo - 22 godziny pracy z dzieckiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Kończy się stan, w którym w zależności od tego, gdzie kto pracuje, w jakim samorządzie, będzie miał albo 20, albo 36 godzin pracy tzw. pensum - mówiła Zalewska.

Minister podkreśliła, że wbrew spekulacjom na ten temat nie zmieni się status nauczyciela bibliotekarza - nadal jego wynagrodzenie będzie finansowane z subwencji oświatowej.

Zmiany obejmą też ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli. M.in. uelastyczniony zostanie czas awansu.

- Tzn. nauczyciel będzie mógł mieć skrócony do 12 lat awans zawodowy lub wydłużony do 17 lat, ale generalnie 15 lat to czas awansu zawodowego nauczyciela, aż do nauczyciela dyplomowanego - zapowiedziała minister Zalewska.

Wprowadzony ma być też zewnętrzny egzamin dla nauczyciela stażysty, ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego. Dotychczas awans odbywał się na podstawie rozmowy przed komisją kwalifikacyjną. Sam staż ma zostać wydłużony z 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy.

fot.twitter.com/MEN_GOV_PL
fot.twitter.com/MEN_GOV_PL

Potrzebujemy w systemie dbałości o jakość nauczycieli, którzy mają coraz większe możliwości nie tylko rozwijania się, ale też i większe obowiązki, dlatego, że pojawiają się dzieci ze specjalnymi potrzebami, do których trzeba stosować różnorodne formy (nauczania ) " - powiedziała szefowa MEN. 

Zmianami w Karcie Nauczyciela zaniepokojeni są związkowcy. - Dla nauczycieli niekorzystne, wręcz groźne będą nowe ustalenia związane z wynagradzaniem. Zniknie pojęcie średniej pensji- uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Kolejna kwestia, która ma się zmienić to to, że środki z dodatku wiejskiego, mieszkaniowego oraz na zagospodarowanie przesunięte zostaną do puli na wynagrodzenie zasadnicze.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Czas pracy nauczycieli, ścieżka awansu: Kartę Nauczyciela czekają wielkie zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • wszędzie dobrze.... 2018-01-03 16:46:25

  Jak zazdrościsz, to się przekwalifikuj i do dzieła...sama spróbowałam i już nie zazdroszczę, bo nie ma czego:o

 • y 2017-09-09 19:38:12

  Smartfon beznadziejny. Zacina sie,dotyk raz dziala, raz nie albo z opoznieniem, bateria slabiutka. Tylko wyglad zewn jest ok

 • yxyx 2017-05-07 17:02:19

  Wreszcie ktoś się za nich zabrał. Ale nadal pracują na pół etatu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA