PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czas pracy na cenzurowanym. Zmiana przepisów konieczna?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 sie 2021 14:51

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Hanajczyk skierowała do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii interpelację w sprawie kontroli czasu pracy. To pokłosie rosnącej liczby nieprawidłowości, jakie wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku.

Czas pracy na cenzurowanym. Zmiana przepisów konieczna?
W 2020 roku inspektorzy przeprowadzili łącznie 857 kontroli czasu pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Ze sprawozdania PIP z działalności w 2020 roku wynika, że w czasie pandemii pracodawcy nie przykładali się do rzetelnego monitorowania czasu pracy.
  • W 2020 roku inspektorzy przeprowadzili łącznie 857 kontroli czasu pracy. Odwiedzili 846 pracodawców, u których pracowało 103,1 tys. osób.
  • W porównaniu z 2019 rokiem zwiększył się odsetek firm, u których PIP stwierdziła nieprawidłowości. Posłanka pyta, co resort planuje zrobić, by ukrócić ten proceder. Ten odpowiada.

Jak wynika z raportu PIP, który opisaliśmy na łamach PulsHR.pl, w 2019 roku nieprawidłowości w kontekście czasu pracy stwierdzono w 27 proc. skontrolowanych firm. W 2020 roku miały one miejsce w 34 proc. firm, u których PIP stwierdził nieprawidłowości w zakresie określania systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy, okresów rozliczeniowych. Również z 27 proc. do 32 proc. wzrósł odsetek firm, które dopuściły się nieprawidłowości przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Nieprawidłowości dotyczące zapewnienia przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym stwierdzono w ubiegłym roku u 19 proc. firm. Rok wcześniej było to 11 proc.

W odniesieniu do tych danych Agnieszka Hanajczyk, posłanka Koalicji Obywatelskiej, skierowała interpelację do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Prosi w niej m.in. o odniesienie się do powyższych danych czy też o kwestię ruchomego rozkładu czasu pracy, który jej zdaniem niesie liczne korzyści, ale w pewnych przypadkach może on prowadzić do nadużyć. Dlatego - jej zdaniem - warto byłoby rozważyć zmianę przepisów.

W efekcie posłanka zapytała resort o to, czy w jego ocenie brak obowiązku ewidencyjnego godzin rozpoczęcia oraz zakończenia pracy leżącego po stronie pracodawcy może naruszać prawo pracownika do dobowego oraz tygodniowego odpoczynku przy ruchomym rozkładzie czasu pracy?

Chce też wiedzieć czy planowane jest dokonanie zmian legislacyjnych w zakresie sposobu ewidencjonowania czasu pracy przy ruchomym rozkładzie czasu pracy. Pyta również o to, czy ministerstwo ma w zamiarze zmianę przepisów z zakresu prawa pracy dotyczące prawa pracownika do odpoczynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas pracy na cenzurowanym. Zmiana przepisów konieczna?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA