PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Cyfrowa rewolucja w kadrach staje się faktem

  • Autor: PAP/AH
  • 22 gru 2022 12:30

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów – przekazało w czwartek biuro Kancelarii Prezydenta.

Cyfrowa rewolucja w kadrach staje się faktem
System teleinformatyczny ma ułatwić prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie fot. PTWP
REKLAMA

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma zapewnić system teleinformatyczny, przy pomocy którego będą zawierane i przechowywane umowy, a także udostępniana dokumentacja pracownicza.

System teleinformatyczny ma ułatwić prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Jednocześnie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Nowe rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej, niż 9 osób niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników i osób fizycznych.

Jak wskazywali autorzy regulacji, dla małych podmiotów, jak mikroprzedsiębiorcy, rolnicy i osoby fizyczne, zawieranie m.in. umów o pracę, umów-zleceń lub umów uaktywniających jest uciążliwe ze względu na formalności, jakich należy w związku z tym dokonać.

Założono, że wprowadzony na podstawie projektowanej ustawy system teleinformatyczny ułatwi zgodnie z prawem sporządzenie umowy o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających. Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS. Za pośrednictwem systemu możliwe będzie podpisywanie tych dokumentów i wysyłanie ich bezpośrednio z systemu.

Proponowane rozwiązanie będzie zintegrowane z systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym że system teleinformatyczny zostanie uruchomiony do 2025 r. Minister rodziny i polityki społecznej będzie mógł ogłosić wcześniejsze uruchomienie systemu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyfrowa rewolucja w kadrach staje się faktem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA